گشت روسی روی روبل سقوط کرد

[ad_1]

با شروع جنگ روسیه و اوکراین، تحریم های جهانی علیه اقتصاد روسیه گسترش یافته است. هدف اصلی تحریم ها محدود کردن دسترسی به ذخایر ارزی و منابع مالی کشور است. روز دوشنبه ارزش پول روسیه کاهش یافت. بدین ترتیب نسبت دلار به روبل به قله تاریخی ۱۱۸ واحدی رسید. در این شرایط بانک های روسیه به دلیل هجوم مردم برای تبدیل روبل به ارزهای دیگر با مشکلات نقدینگی مواجه شدند. در واکنش به شوک ارزی، بانک مرکزی روسیه سه سیاست مشخص را دنبال کرد: «نرخ سود در گام‌هایی بی‌سابقه دو برابر شد و به ۲۰ درصد رسید» و صادرکنندگان بزرگ نفت مجبور شدند برای حمایت از بانک مرکزی ۸۰ درصد از درآمدهای ارزی خود را کاهش دهند. «ریختن به بازار» و «اعطای وام و حواله خارجی شهروندان به خارج از کشور ممنوع شد». به گفته کارشناسان، این اقدامات باعث ایجاد آرامش کوتاه مدت در بازار ارز روسیه خواهد شد. اما در درازمدت به دلیل ضعف اقتصاد روسیه، هزینه های بالای ادامه جنگ و گسترش تحریم ها، روبل دوباره سقوط خواهد کرد.

با توجه به علوم اقتصادی جهان، پس از شروع جنگ روسیه و اوکراین در اقتصاد روسیه شور و شوق افزایش یافت. با تشدید تحریم ها علیه روسیه، روبل به پایین ترین سطح خود در تاریخ رسید. این اقدام در روزهای اخیر شهروندان روسیه را مجبور کرده است که برای تبدیل روبل به ارز خارجی در مقابل صرافی ها صف بکشند.

بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که شبکه بانکی به دلیل برداشت پول نقد از مشتریان با کمبود نقدینگی مواجه شده است. در واکنش به کاهش ارزش روبل، بانک مرکزی نرخ بهره را از کمتر از 10 درصد به 20 درصد افزایش داد تا ثبات پول را در کوتاه مدت تضمین کند. از سوی دیگر بانک مرکزی با تصمیم دیگری اعطای وام ارزی یا خروج ارز از کشور را ممنوع کرد. برخی از شرکت های صادراتی نیز مجبور شده اند 80 درصد منابع خود را به بانک مرکزی روسیه بفروشند.

گشت روسی روی روبل سقوط کرد

آرام بخش برای کوتاه مدت

وضعیت بد اقتصاد روسیه ارزش روبل را در برابر دلار به پایین ترین حد خود رسانده است. در این شرایط، بانک مرکزی روسیه تصمیم گرفته است تا نرخ بهره را تا 20 درصد افزایش دهد. راه حل مناسب در شرایط سخت و بحرانی. اگرچه این تصمیم توانست در کوتاه مدت آرامش موقت را به بازار ارز روسیه بازگرداند، اما به دلیل گسترش تحریم ها و شوک اقتصادی جنگ، احتمال جهش نرخ ارز در روسیه وجود دارد.

به گزارش فایننشال تایمز، بانک مرکزی روسیه روز دوشنبه در تلاش برای تثبیت بازارهای مالی این کشور پس از تحریم‌های بی‌سابقه غرب که باعث کاهش ۲۹ درصدی روبل شد، نرخ بهره را بیش از دو برابر کرد. بانک مرکزی در یک تصمیم اضطراری با افزایش نرخ بهره از 9.5 درصد به 20 درصد اعلام کرد: جو بین المللی برای اقتصاد روسیه به طرز چشمگیری تغییر کرده است.

به گزارش بلومبرگ، پس از اینکه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه نیروهای هسته ای خود را متوقف کرد، ایالات متحده، اروپا و بریتانیا تحریم هایی را با هدف قطع روابط با روسیه اعمال کردند. دلار روز دوشنبه در برابر روبل به 118 رسید که پایین ترین سطح در تاریخ روسیه است. البته آخرین آمار نشان می دهد که این برابری روز گذشته حدود 100 واحد در نوسان بوده است، اما کارشناسان معتقدند در کوتاه مدت ممکن است این رقم به سطح بالاتری هم برسد.

آموزش زبان روسی در ترکیه

تشدید تحریم ها و وضعیت اقتصاد روسیه در هفته های اخیر بیشترین فشار را بر بانک مرکزی این کشور وارد کرده است. اما رئیس کل بانک مرکزی که پیش از این اقداماتی را برای ایجاد ثبات در بازار پول کشور انجام داده بود، از ابزارهای نرخ بهره استفاده کرد و توانست در کوتاه مدت بازار و انتظارات را تا حدودی مدیریت کند، هرچند احتمال خطر جنگ و تحریم وجود دارد. تغییر وضعیت در بلندمدت بانک. این تصمیم بانک مرکزی روسیه در شرایطی است که ترکیه در شرایطی که تهدید جنگ و تحریم نیست، از ابزارهای اساسی استفاده نکرد و به اشتباه سعی در ایجاد صلح پولی داشت. اردوغان تنها با فریبکاری نرخ بهره را برای گروهی از افراد ثروتمند افزایش داد، در حالی که نرخ بهره برای جمعیت بسیار کمتر از تورم بود.

تاکتیک های بانک مرکزی فدراسیون روسیه

روز دوشنبه، الویرا نابیولینا، رئیس بانک مرکزی روسیه گفت که پنجشنبه گذشته این بانک یک میلیارد دلار برای محافظت از روبل هزینه کرده است. اما ایالات متحده و متحدانش روز شنبه تحریم ها را تشدید کردند و بانک مرکزی روسیه را برای محدود کردن استفاده از ذخایر بین المللی هدف قرار دادند. نبیولینا روز دوشنبه گفت که این باعث کاهش اختیارات بانک مرکزی برای مداخله بیشتر شد. متحدان غربی همچنین موافقت کرده اند که برخی از طلبکاران کشور را از سیستم پیام رسانی سوئیفت که زیرساختی حیاتی برای پرداخت های جهانی است، حذف کنند.

روس ها برای برداشت پول از خودپردازها صف های طولانی دارند و بانک مرکزی سازوکار مشخصی برای تثبیت اقتصاد و ارز ندارد. الزویر نبیولینا در یک کنفرانس مطبوعاتی در روز دوشنبه گفت که برخی از بانک ها به دلیل مشتریانی که برای دریافت پس اندازها مراجعه می کنند با کمبود نقدینگی مواجه شده اند، اما بانک مرکزی متفاوت و با سیاست های انعطاف پذیر عمل خواهد کرد. همه بانک ها به پول نقد نیاز دارند. برای اطمینان از. به نظر می رسد تلاش های رئیس کل بانک مرکزی در کوتاه مدت شرایط را تا حدودی آرام نگه دارد، اما ادامه تحریم ها و شوک جنگ احتمالا بانک مرکزی را ویران خواهد کرد.

اقدامات اضافی برای حمایت از روبل

روز دوشنبه، پوتین از طرح کنترل سرمایه رونمایی کرد که روس ها را از انتقال ارز خارجی یا استقراض ارز خارجی در روز سه شنبه منع می کرد. بانک مرکزی و وزارت دارایی روسیه همچنین به صادرکنندگان نفت از جمله شرکت های بزرگ انرژی مانند گازپروم و روس نفت دستور داده اند 80 درصد از درآمد ارزی خود را در بازار بفروشند زیرا توانایی بانک مرکزی برای وارد کردن ارز خارجی به سیستم مالی این کشور محدود است. .

به گفته کارشناسان بازار مالی، شرکت های صادراتی روسیه می توانند ماهانه 44 تا 48 میلیارد دلار برای تثبیت روبل کمک کنند. اگر قیمت نفت و گاز در سطح فعلی باقی بماند و انرژی روسیه تحریم نشود، این ممکن است برای ریختن پول به بازار مالی برای چند هفته کافی باشد. بانک مرکزی روسیه همچنین اعلام کرد که فروش سهام و اوراق بهادار متعلق به اتباع خارجی در حال حاضر ممنوع است، اما مشخص نکرد که دامنه این ممنوعیت چقدر خواهد بود. علاوه بر این، خرید طلا را در بازار داخلی آغاز خواهد کرد.

دیوید مارش، رئیس مجمع رسمی موسسات پولی و مالی در مصاحبه با CNN گفت: نوسانات در بازارهای روسیه نشان می دهد که مسدود شدن دارایی های بانک مرکزی روسیه که توسط ایالات متحده و سایر کشورهای غربی اتخاذ شده است، خطرناک است. حرکت بسیار موثر او گفت که این اقدام بسیار مهمتر از مسدود کردن سوئیفت است که تابوی خود را در مورد الحاق آلمان شکسته است. در طول سال‌ها، روسیه 630 میلیارد دلار ذخایر خارجی جمع‌آوری کرده است که بالاترین میزان در تاریخ است و مارش معتقد است که به تحریم‌ها و کاهش درآمدهای صادراتی این کشور کمک می‌کند. اما مسدود شدن این دارایی ها محاسبات روسیه را تغییر خواهد داد. رئیس اتحادیه اروپا روز یکشنبه اعلام کرد که اتحادیه اروپا دارایی های بانک مرکزی روسیه را مسدود می کند. به گفته مارش، این اقدام معاملات بانک مرکزی روسیه را به حالت تعلیق در می آورد و انحلال دارایی های آن را غیرممکن می کند.

وضعیت اوراق قرضه خارجی

وضعیت بحرانی اوراق قرضه خارجی روسیه. بر اساس آمارهای دیگر، بزرگترین اوراق قرضه خارجی روسیه با کل بدهی 7.7 میلیارد دلاری سررسید در سال 2047 بیش از نیمی از ارزش خود را در روز دوشنبه از دست داد و به حدود 30 سنت در هر دلار رسید.

برخی از سرمایه گذاران بر این باورند که روسیه ممکن است به دلیل شرایط سخت تجاری، بدهی های خود را نپردازد. بانک مرکزی روسیه روز دوشنبه تایید کرد که معاملات سهام و اوراق مشتقه در بورس مسکو به حالت تعلیق درآمده است. با این حال، ذخایر متمرکز روسیه در سایر بازارهای جهان به شدت کاهش یافته است. در این زمینه، مسکو به طور فزاینده ای به حاشیه بازارهای جهانی رانده می شود. نروژ روز یکشنبه اعلام کرد که صندوق نفتی 1.3 تریلیون دلاری آن، بزرگترین صندوق دارایی مستقل جهان، سرمایه گذاری های خود در دارایی های روسیه را مسدود کرده و آنها را از دست داده است. آغاز خواهد شد. بریتیش پترولیوم همچنین از فروش 20 درصد از سهام شرکت دولتی نفت روسیه خبر داده است که از سال 2013 در اختیار دارد و دیگر شرکت های بزرگ غربی دخالت روسیه را متوقف کرده اند. در این شرایط، روبل در هفته گذشته ضربه شدیدی به خود زد و به پایین‌ترین سطح خود از زمان تهاجم و تحریم‌های آمریکا و اروپا رسید.

تهدیدات بازارهای مالی جهانی

تحلیلگران بر این باورند که تحریم های غرب می تواند آسیب های بلندمدتی داشته باشد. جورج ساراوس، تحلیلگر دویچه بانک، در یادداشتی به مشتریان نوشت: «به عبارت ساده، توانایی روسیه برای تجارت با هر مؤسسه مالی جهانی به شدت مختل خواهد شد، زیرا اکثر بانک های بین المللی از سوئیفت استفاده می کنند.

گفته می‌شود که بازارهای پول در هفته جاری به دلیل تأثیر نامشخص مسدود شدن دارایی‌ها بر نقدینگی جهانی، وضعیت مالی را با وخامت جزئی مواجه می‌کنند. انتظار می رود بانک مرکزی اروپا، فدرال رزرو و سایر بانک های مرکزی در صورت لزوم برای ارائه حمایت قوی مداخله کنند. روز جمعه، آژانس رتبه بندی S&P Global رتبه بدهی روسیه را به “نامعتبر” کاهش داد و بر این خطر تأکید کرد که حمله نظامی به اوکراین می تواند به بازارهای مالی این کشور آسیب جدی وارد کند.

[ad_2]

Claudia Larsen

پیشگام وب. خالق حرفه ای درونگرا. پزشک آبجو. شیطان متعصب تلویزیون.

فرایند نورد گرم چیست؟
سایت بازی انفجار ایرانی: جایگاه و اهمیت آن در دنیای بازی‌های آنلاین
تعمیرات پرینتر: راهنمای کامل برای اصلاح و بهبوددهی دستگاه
بازی انفجار ایرانی: سایت تخصصی با درگاه مستقیم
تعمیر دستگاه لیبل زن: همه چیزی که باید درباره آن بدانید
تفاوت تیشرت مردانه عمده فروشی با محصولات دیگر
تماس با ما