چرا لبنانی ها به داعش می پیوندند؟

[ad_1]

فرارو- بحران اقتصادی عمیق در لبنان و رکود سیاسی طولانی اخیر ده سنی این کشور را متقاعد کرده است که پیوستن به داعش امیدوارکننده ترین آینده آنها خواهد بود.

به گزارش فرار به نقل از فارین پالیسی، در چند ماه گذشته، داعش سنی های جوان و بیکار از فقیرترین نقاط کشور را فریب داده و وعده دستمزدهای بالا برای پیوستن به این گروه و افزایش قدرت آن را داده است.

برخی از مردانی که برای پیوستن به داعش از لبنان به سوریه و عراق گریخته‌اند، قبلاً در زندان‌های لبنان بوده‌اند یا مظنون به ارتباط یا همدردی با گروه‌های افراطی بوده‌اند. با این حال، بیشتر آنها فقط از مناطقی از لبنان بودند که در آن فقر و رقابت مذهبی بین شیعه و سنی وجود داشت. در بحبوحه جنگ داخلی سوریه، صدها مرد از مناطق تحت سلطه سنی‌های لبنان در طرابلس، عکارا و ارسالا به شورشیان سوری، از جمله القاعده و گروه‌های اسلام‌گرای افراطی مرتبط با داعش پیوستند. آنها حملات مرگبار زیادی را در داخل کشور انجام دادند، از جمله با استفاده از خودروهای بمب گذاری شده. گاهی خشونت خود را به لبنان منتقل می کردند. در سال 2015، بمب گذاران انتحاری داعش در حمله به برج البراجان، یکی از حومه های شیعه نشین بیروت، بیش از 40 نفر را کشتند و بیش از 200 نفر را مجروح کردند.

خشم آنها در لبنان اغلب متوجه گروه شیعی حزب الله بوده است. با این حال، ارتش لبنان به سرعت افراطیون را در شمال لبنان مهار کرد. ارتش در سال 2017 در چارچوب عملیات مشترک با حزب الله، صدها داعشی، اعضای خانواده و حامیان آنها را از شهر مرزی عرسال در دیرالزور سوریه بیرون راند.

خشونت این گروه اخیرا پس از سال ها آرامش پس از شکست ارضی داعش در سوریه و عراق تشدید شده است. ماه گذشته، تنها یک روز پس از تلاش داعش برای نفوذ به زندانی در الحسکه در شمال شرق سوریه که 3000 داعشی در آن نگهداری می شوند، گروهی از جنگجویان به یک پایگاه ارتش در منطقه العظیم در شمال بغداد حمله کردند و 11 سرباز را کشتند. خوابیدند و تیرباران شدند. در عرض چند روز، نیروهای عراقی عاملان قتل عام را پیدا کردند. عراقی‌ها حملات هوایی را به مخفیگاه خود انجام داده‌اند که در آن 9 عضو ادعایی داعش از جمله حداقل چهار لبنانی کشته شده‌اند، اگرچه رسانه‌های لبنانی گزارش‌ها می‌گویند پنج لبنانی کشته شده‌اند. مقامات امنیتی لبنان بر این باورند که فروپاشی اقتصاد و وخامت سطح زندگی ناشی از آن، دلیل اصلی اخراج جوانان از این کشور به سوی داعش بوده است. محله های فقیرنشین لبنان مانند طرابلس به پایگاه داعش تبدیل شده است. پوند لبنان از سال 2019 بیش از 90 درصد از ارزش خود را از دست داده است و قیمت مواد غذایی را بیش از 600 درصد افزایش داده است. حتی قبل از بحران اقتصادی، 60 درصد از ساکنان طرابلس در فقر زندگی می کردند. اگرچه وزیر کشور لبنان به مطبوعات لبنان گفت که 37 نفر برای پیوستن به داعش طرابلس را ترک کرده اند، فعالان محلی ادعا کردند این رقم بیشتر است و می گویند که حدود 100 نفر اخیرا کشور را ترک کرده اند تا به این گروه بپیوندند.

یک مقام ارشد امنیتی که خواست نامش فاش نشود، گفت: نیروهای داعش اغلب جوانان لبنانی 18 تا 24 ساله را با پیشنهاد حقوق ماهیانه 500 تا 600 دلار فریب می دهند.

او به فارین پالیسی گفت: «انتظار دارم افراد بیشتری لبنان را ترک کنند تا به داعش بپیوندند اگر وسوسه مالی ادامه یابد. با این حال، کشته شدن حداقل پنج نفر در عراق ممکن است دیگران را دلسرد کند و مجبور کند در تصمیم خود برای پیوستن به این گروه تجدید نظر کنند.

چهار مادر سربازان لبنانی مرتبط با داعش که در دو حمله هوایی جداگانه در عراق کشته شدند، می گویند که پسرانشان افراط گرا نبودند، بلکه قربانی بیکاری، انگ پیوستن به دیگر گروه های افراطی و نظارت مداوم دولت شدند. حداقل سه نفر از این مردان نامزد و نگران وضعیت نامعلوم درآمد خود بودند.

یکی از آنها به نام زکریای العدل که در جامعه خود شناخته می شود، تابستان گذشته لبنان را برای فرار از فقر ترک کرد و گمان می رود که با قایق به اروپا رفته است. اما برای پیوستن به داعش لبنان را به مقصد عراق ترک کرد. دیگری عمر سیف بود که در حال فرار از دستگاه امنیتی دولت لبنان بود. سیف به دلیل ارتباط با یک گروه افراطی مجرم شناخته شد و به پنج سال زندان محکوم شد، اما حتی پس از گذراندن دوران محکومیتش توسط نیروهای امنیتی تحت تعقیب قرار گرفت و مورد پذیرش مردم قرار نگرفت.

مادر او به فارین پالیسی گفت: «آنچه برای عمر اتفاق افتاد نتیجه فشارهای غیرقابل تحمل دولت پس از آزادی او از زندان بود. آنها مدام در بازجویی ها هر از گاهی دستگیر و شکنجه می شدند».

ژنرال الیاس فرهت، یک مقام بازنشسته ارتش لبنان و تحلیلگر سیاسی، می گوید که ادعای سرکوب امنیت دولتی یا تنش های بین ادیان “دلیلی” برای پیوستن به داعش نیست. او توجه خود را به این نکته جلب می کند که سرویس های مخفی دائماً مظنونان را مورد آزار و اذیت قرار می دهند و گاهی آنها را برای توضیح احضار می کنند. او می گوید عناصر هسته ای خفته و بقایای داعش یک مشکل واقعی در منطقه هستند. پس از شکست داعش در لبنان و تبعید النصره (شاخه سابق القاعده) به ادلب سوریه، احتمالاً بسیاری از هسته های خفته در طرابلس، عکارا و مناطق دیگر باقی خواهند ماند. عناصری از این هسته ها گهگاه به القاعده و داعش پیوسته اند. سال گذشته نیروهای امنیتی لبنان به یک هسته داعش در آکارا حمله کردند. سنی‌های طرابلس معتقدند که به‌طور ناعادلانه توسط دستگاه‌های امنیتی هدف قرار گرفته‌اند و از سرکوب شبه‌نظامیان شکایت دارند. فعالان محلی تنها به ظن ارتباط با گروه های افراطی علیه بازداشت هزاران سنی بدون محاکمه مبارزه کرده اند.

سنی‌های لبنان معمولاً از ظهور حزب‌الله ناراضی هستند و به دلیل رویکرد حاکمیت سیاسی خود احساس می‌کنند که در حاشیه هستند. سعد حریری، نخست وزیر سابق لبنان، بزرگترین رهبر سنی این کشور، با اعلام استعفای موقت خود از سیاست و اعلام اینکه در انتخابات ماه مه آینده نامزد نخواهد شد، استعفا داد. حریری گفت: من متقاعد شده‌ام که با توجه به نفوذ ایران، جایی برای فرصت‌های مثبت برای لبنان وجود ندارد. با این حال، منتقدان تصمیم او بیم دارند که خروج از سیاست می تواند سلطه حزب الله را در عرصه سیاسی تقویت کند و شانس این گروه و متحدانش را افزایش دهد.

در پایان جنگ داخلی طولانی و خونین لبنان، همه گروه های فرقه ای به جز حزب الله سلاح های خود را کنار گذاشتند. این گروه گفت تسلیحات آن باید از لبنان در برابر اسرائیل محافظت کند، اما بسیاری در داخل کشور نگران هستند. در اکتبر 2021، حامیان حزب الله در محله های مسیحی نشین در اعتراض به قاضی تحقیق کننده بمب گذاری بیروت به ضرب گلوله کشته شدند. حزب الله با اسلحه های کلاشینکف و نارنجک های راکتی پاسخ داد و خیابان ها در عرض چند دقیقه به مناطق جنگی تبدیل شدند.

حامیان حزب الله گفته اند که این گروه هرگز جنگی را آغاز نخواهد کرد. با این حال، این کشور ناامنی قابل توجهی را تجربه می کند که منجر به افزایش خرید سلاح و مهمات شده است. بسیاری برای محافظت از پولی که نمی خواهند در بانک بگذارند سلاح می خرند، اما برخی دیگر حاضرند در صورت خشونت سیاسی یا ناآرامی مذهبی از خود دفاع کنند.

مقامات لبنانی در حال هماهنگی با همتایان عراقی خود هستند و می گویند تعداد افرادی که به داعش می پیوندند افزایش یافته است، اما آنها نسبت به سال 2014 کمتر نگران نظارت بر اوضاع هستند.

ترکیبی از فقر و نارضایتی سیاسی ممکن است دورنمای پیوستن به گروه‌های افراطی را برای بسیاری از لبنانی‌هایی که قبلاً از پیشینه‌های مذهبی محافظه‌کار آمده‌اند و در برخی موارد با نیروهای افراطی ارتباط برقرار کرده‌اند، جذاب‌تر کند.

[ad_2]

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

فالوور اینستاگرام راهی برای افزایش تعداد پیروان شما
افزایش فالوور اینستاگرام راهی برای رسیدن به موفقیت
Unlock the Power of Sidebar Backlink Packages: Boost Your Website’s Authority and Rankings
تعبیر خواب تلفنی و آنلاین: چگونه به رمزگشایی دستورالعمل‌های ناخودآگاه خواب بپردازیم؟
شیر بت بهترین سایت پیش بینی و شرط بندی
Sidebar Backlink SEO: Boosting Your Website’s Ranking and Visibility
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency channeldigital currency tutorial
تماس با ما