واردات مواد در انحصار چه کسانی است؟روزنامه اعتماد: سپاه کربلای مازندران مدیر عامل بزرگترین واردکننده دام و طیور در شمال ایران را بازداشت کرد. این شرکت به دلایل واهی از جمله عدم تخصیص ارز و بروکراسی اداری در ترخیص کالا، ایجاد کمبود مصنوعی مواد در بازار، ایجاد تنش در دام و طیور و ضرر و زیان در گمرک اقدام به نگهداری و نگهداری مواد در گمرکات می کرد. مصرف کنندگان نهایی در زنجیره تولید طیور مواد را از طریق بازار غیررسمی تحویل می دهند.

این شرکت همچنین متهم است که برای واردات ارز دولتی گرفته اما محصول وارداتی را در بازار آزاد به فروش رسانده است. خبرگزاری مهر نیز در این زمینه نوشت: در پی ارسال گزارش هایی مبنی بر فساد در بازار دام، کمبود جدی خوراک و خوراک جوجه ها، اطلاعات مازندران کیویر، دستگیر شدگان را به عنوان یکی از عوامل اصلی افزایش قیمت ردیابی و دستگیر کرد. مواد.” “او پرندگان را شناسایی کرد.”

طی چند هفته گذشته قیمت مرغ در عمده فروشی ها به کیلویی 26 هزار تومان رسیده و 28 و حتی 30 هزار تومان به دست مصرف کننده رسیده است. تا زمانی که التهاب بازار فروکش کرد، قیمت ها کمی تحت کنترل بود و به 20 هزار تومان هم نمی رسید. در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز از 110 هزار تومان تا 160 هزار تومان متغیر است و بعضاً بسته به کیفیت گوشت قرمز قیمت آن از این هم بالاتر می رود. این در حالی است که با افزایش قیمت گوشت قرمز، مرغ به عنوان مهمترین منبع پروتئین سفره متوسط ​​و کم درآمد محسوب می شود و نوسانات قیمت آن به سرعت مورد توجه و رسانه ای شدن قرار می گیرد. در آخرین مصوبه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده 14.4 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ برای مصرف کننده 20.4 هزار تومان تعیین شده است. اما در همین قیمت باید بگویم که مصرف کننده گوشت مرغ در 6 ماه گذشته برای خرید هر کیلوگرم گوشت مرغ باید حدود 5 هزار تومان بیشتر بپردازد و این افزایش قیمت در این مدت کوتاه بسیار بالا بوده است. فشار بالا

سود دلالی

فعالان حوزه دام و طیور دلیل گرانی مرغ در بازار را کمبود دام می دانند. واردات دام در سال گذشته به بیش از 4.1 میلیارد دلار رسید که نسبت به 3.3 میلیارد دلار در سال 97، 23 درصد افزایش داشت. در سال 1377، کشور بیش از 2.2 میلیون تن کنجاله سویا به ارزش 958 میلیون دلار وارد کرد که نسبت به واردات حدود 1.5 میلیون تنی کنجاله سویا به ارزش 665 میلیون دلار در سال 97، 50 درصد از نظر وزنی و رشد بیشتر است. 44% قیمت را نشان می دهد. قیمت مصوب هیات نظارتی برای هر کیلوگرم سویا 2700 تومان و ذرت 1650 تومان است و باید طبق این هنجار در اختیار مرغداران قرار گیرد. این در حالی است که اکنون در بازار آزاد سویا با قیمت 12 تا 20 هزار تومان و ذرت از 3200 تا 6 هزار تومان به فروش می رسد.

اگر نیمی از واردات سویا به درستی توزیع شود و به دست تولیدکننده برسد، اما کمتر از نیمی از آن در بازار آزاد فروخته شود، این رقم 500 میلیون دلار یا 4200 تومان به ازای هر دلار خواهد بود که به دولت پرداخت می شود و به قیمت فروخته می شود. قیمت بالاتر. از 4 برابر سویا در بازار آزاد، تنها در سال جاری تاجران سویا حدود 10 تریلیون تومان سود می برند. برآورد مشابه سود حاصل از رانت واردات ذرت با ارز دولتی و فروش در بازار آزاد سالانه حداقل به 4 هزار میلیارد تومان می رسد.

ورودی های مافیا

پیش از این نیز برخی نمایندگان نسبت به «انحصار» واردات مواد دامی ۴۲۰۰ تومانی و فروش آن به قیمت آزاد و تشکیل دور باطل دلالی و میانجی گری در فساد هشدار داده بودند. جعفر روستی نماینده مجلس در تذکر 29 شهریور به رئیس جمهور گفت: چرا واردات دام فقط به چند مافیایی سپرده می شود؟ و چرا به این افراد اجازه داده شد محصولات دامی را در بندر امام نگهداری کنند و اجازه ورود داده نشد؟ آیا این سیستم آنقدر ضعیف است که چند نفر از افراد ثروتمند آن را مطرح می کنند؟ حسین سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نوشت: «برخی مرغداری ها جوجه ها را می کشند زیرا از فروش مواد در بازار درآمد بیشتری کسب می کنند.

نام ذکر شده

در خبر منتشر شده از سوی سپاه مازندران، نام و مشخصات «واردکننده عمده مواد دام و طیور» ذکر نشده و تنها گفته شده که «مدیر کل این شرکت در اسپانیا است». اما پیش از آن فعالان مرغداری و حتی نمایندگان مجلس «نام» را در پشت صحنه بازار خوراک دام و طیور خطاب می کردند: مسعود مدالل. جواد کریمی کودوسی، نماینده مشهد در دوره گذشته مجلس، یک بار از وزیر جهاد کشاورزی وقت سوال کرد و مردی را به نام «م» خطاب کرد و گفت: همانطور که در مقدمه گفته شد، همه آنها از یک خانواده هستند و در بخش های مختلفی از جمله تغذیه دام و طیور و دانه های روغنی فعال هستند. احمد توکلی در سال 92 در نامه ای به رئیس وقت مجلس درباره «اجاره تاجر واردکننده نفت و فرآورده های نفتی» – 650 میلیون یورو نوشت. توکلی در این نامه با اشاره به افزایش تدریجی سهم این تاجر «خاص» در بازار خوراک، گفت: و این وضعیت حکایت از انحصار دارد.

بعداً رسانه ها گزارش دادند که این فرد به نام مسعود مداله از طریق شرکت بازرگانی سپیدستوار آسیا به عنوان واردکننده و به نمایندگی از شرکت های «طیور اشکان غرب»، «مجتمع کشاورزی شمال» و «شرکت کشاورزی» «روغن نباتی ماهیدشت» توانسته است یک. اجاره ویژه 650 میلیون یورویی برای واردات روغن و فرآورده های نفتی. به معنای واقعی کلمه سه ماه پیش نام “معقول” در رسانه ها ظاهر شد. ذبیح الله اعظمی، یکی از اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس، یک بار در یک برنامه رادیویی گفت: «آقای مدله یک کشتی با دام و طیور می آورد و در آب های بین المللی نگه می دارد و اعلام می کند که اگر به هر قیمتی شده می خواهد به کشور سفر کند. او می خواهد.” “این به دلیل عدم نظارت است.”

سرنوشت این سلطان چیست؟

پس از سلطان ارض، سلطان کوروش، سلطان سکه، لوازم خانگی سلطان، سلطان رابر و سلطان هودرو، این بار نوبت به سلطان «آشنایی با دام و طیور» رسید تا با شوک جدیدی در بازار مواد دامی مواجه شود. تجربه قبلی نشان داده است که دستگیری و حتی اعدام «سلطان اقتصادی» تأثیر چندانی بر کنترل قیمت ها یا بهبود نوسانات و التهابات بازار نداشته است. آخرین مورد دستگیری «سلطان» این بار در حوزه دامپروری و طیور چیست؟


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم