می خواهند برنج داخلی کیلویی 100 هزار تومان باشدرئیس اتحادیه صنف فروشندگان برنج «بابل» گفت: روند افزایش قیمت برنج داخلی از 6 ماه پیش آغاز شد و هر هفته قیمت این محصول شروع به رشد کرد. بر اساس پیش بینی ها در هفته های پایانی سال قیمت برنج داخلی به 100 هزار تن در هر کیلوگرم می رسد.

به گزارش ایلنا، حسن تقی زاده با اشاره به افزایش مستمر قیمت برنج داخلی، گفت: قیمت برنج طارم و هاشمی که در بانک ها طعم دار شده بود با افزایش 6 تا 8 درصدی به کیلویی 78 تا 80 هزار تومان رسید. نسبت به هفته گذشته قیمت برنج فرهنگی دوم در بخش بانکی به 85000 تن در هر کیلوگرم رسیده است.

وی گفت: شنیده ام که مافیای برنج داخلی و صاحبان فروشگاه های زنجیره ای که مقدار زیادی برنج خریده و انبار کرده اند می خواهند تا پایان سال قیمت برنج داخلی را افزایش دهند. راهنما 100 هزار تومان.

این فعال اقتصادی با اشاره به افزایش قیمت برنج پرمحصول در فجر گفت: قیمت فجر به 60 هزار کیلوگرم رسیده است. همچنین در حوزه بانکی برنج شیرودی کیلویی 45 هزار تومان و برنج ند کیلویی 42 هزار تومان خرید و فروش می شود.

رئیس اتحادیه برنج فروشان بابل توزیع معقول برنج را راهکار مناسبی برای تثبیت قیمت برنج داخلی ندانست و افزود: توزیع معقول تا به امروز نتوانسته بازار را تنظیم کند و به نظر من این طرح اجرا نشده است. موفقیت آمیز.”

تقی زاده با تایید کمبود برنج و کاهش تولید این محصول در سال جاری، افزود: در سال های گذشته با کمبود محصول مواجه بودیم اما به دلیل عدم نگهداری کشاورزان و برنج فروشان، افزایش قیمت قابل توجهی نداشتیم. ” هفته گذشته مالکان فروشگاه های زنجیره ای به خرید 75 کیلوگرمی برنج از کشاورزان ادامه دادند و قیمت برنج در بازار زیر 70 هزار تومان بود. آنها برای توجیه قیمت های بالا در واحدهای خود با نرخ بالا خرید می کنند.

وی دلیل اصلی گرانی برنج داخلی را عدم کنترل در زنجیره تامین عنوان کرد و خاطرنشان کرد: مافیای داخلی برنج قدرت مدیریت قیمت و تعیین قیمت را دارد. مسئولان در شرایط فعلی هیچ کاری برای مهار این مافیا نمی توانند انجام دهند. برنج جدید تا 6 ماه دیگر وارد بازار می شود که زمان زیادی است و می توانند بازار را به هر کجا که می خواهند هدایت کنند. علاوه بر این، برنج وارداتی در بازار به وفور یافت می شود، اما کنترل قیمت برنج داخلی غیرممکن است.

به گفته این فعال اقتصادی، 70 درصد مسئولان صلاحیت کنترل این افراد را ندارند و 30 درصد نیز موافق این روند و با آنها هستند.

وی در پاسخ به این سوال که برخی از مسئولان معتقدند رسانه ها قیمت برنج را فشار داده اند، آیا این نگاه با واقعیت بازار مطابقت دارد؟ وی گفت: خیر، 6 ماه است که شاهد افزایش قیمت برنج داخلی هستیم، رسانه ها می توانند فضای چند روزه را ایجاد کنند، مکانیسم عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم