قایق در حال پرواز بر فراز امواج!


فرارو-شرکت سوئدی Candela اخیرا یک قایق تفریحی جدید به نام Candela C8 ساخته است. قایق بدون استفاده از سوخت های فسیلی، موتورهای پر سر و صدا و بالا و پایین پریدن امواج حرکت می کند. در واقع وقتی روی این قایق تفریحی می نشینید، روی آب قایقرانی نمی کنید، بلکه روی آن پرواز می کنید!

به گزارش فراار، ممکن است قایق تفریحی مشابهی را در فیلم جیمز باند دیده باشید. این قایق می تواند لحظه ای روی آب باشد و لحظه ای دیگر بر فراز امواج، گویی بر فراز امواج پرواز می کند. این هیدروفویل تمام برقی برای حل مشکل بهره وری انرژی که یکی از مشکلات اصلی قایق های برقی است طراحی شده است.

مایکل مالبرگ، مدیر ارتباطات Candela می گوید: قایق های تندرو معمولی برخی از کم مصرف ترین کشتی های روی زمین هستند که بدنه هواپیمای معمولی 15 برابر بیشتر از یک خودروی خانوادگی در هر کیلومتر سوخت مصرف می کند. در حالی که ساخت یک قایق تمام الکتریکی می تواند مشکل استفاده از سوخت فسیلی را حل کند، اما هنوز یکی از مشکلات عمده فیزیک را حل نکرده است. کشیدن بدنه در آب باعث اصطکاک شدید می شود و این اصطکاک باعث می شود که قایق برقی برای کار به نیروی زیادی نیاز داشته باشد.

قایق

کاندلا می گوید حتی یک قایق برقی با باتری بزرگ را می توان در کمتر از 30 دقیقه تخلیه کرد. برای حل این مشکل، کاندلا هیدروفویل هایی را به قایق برقی خود اضافه کرد تا بدنه را از امواج بیرون بکشد. بال هیدروفویل به عنوان بال هواپیما عمل می کند. درست همانطور که هوای حرکت بر روی بال هواپیما باعث ایجاد بالابر می شود، آبی که از طریق هیدروفویل ها جریان می یابد قایق را به سمت بالا و خارج از آب هل می دهد و کشش را تا حدود 80 درصد کاهش می دهد. در نتیجه، C8 می تواند کل خلیج سانفرانسیسکو را پس از یک شارژ دو ساعته با برد حدود 50 مایل پوشش دهد.

نه تنها در هیدروفویل، این قایق با قایق برقی معمولی متفاوت است. Candela همچنین طراحی موتور خود را تغییر داد. او موتور گازی سنتی قایق را با یک موتور با راندمان مستقیم به نام C-Pod جایگزین کرد که در زیر بدنه قرار دارد و از آب عبور می کند. مالبرگ می گوید: «صدایی وجود نخواهد داشت زیرا موتور زیر جعبه دنده است و قایق بادبانی در سکوت کامل مانند یک فرش جادویی حرکت می کند.

قایق

C8 اولین پرواز خود را در ماه فوریه به سوئد انجام داد. این شرکت در حال حاضر پیش‌سفارش‌هایی را از 290000 یورو یا حدود 330000 دلار می‌پذیرد. این قایق را می‌توان با ویژگی‌های اضافی مانند سیستم صوتی داخلی، رادار یا حتی دوش آب شیرین سفارشی کرد. Candela بازار قایق های تفریحی و همچنین خریدارانی که از محیط زیست آگاه هستند هدف گرفته است و حتی ممکن است تعداد کمی از علاقه مندان به هوانوردی را به خود جذب کند.

این قایق را می توان با خودروی تسلا نیز مطابقت داد. مالبرگ می‌گوید: «شما احساس نمی‌کنید امواج به بدنه برخورد می‌کنند، آرام است و دریا روی شما تأثیری نمی‌گذارد، این کمی شبیه ترکیبی از پرواز و قایق‌سواری است». – این یک احساس جادویی است.

منبع: cnet


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم