(فیلم) کتابخانه موصل زنده شد. نماد رهایی از جهل داعشپنج سال پیش دیوارهای سیاه دانشگاه موصل نماد نابودی داعش در عراق بود. اما کتابخانه دانشگاه موصل، یکی از بزرگترین کتابخانه های خاورمیانه، پس از بازسازی درهای خود را به روی بازدیدکنندگان باز کرد تا به عنوان الگویی برای سایر کشورها باشد.

به گزارش فرارو، این بازسازی که دو سال به طول انجامید، نیازمند پاکسازی بقایای 3000 بمب و 200 موشک بود. داعش کتابخانه را آتش زد و تقریباً یک میلیون کتاب موجود را از بین برد.

علیرغم آسیب، ترس از بازسازی کتابخانه وجود داشت. اما گروهی به رهبری سازمان ملل توانست از ستون های باقی مانده به عنوان پایه ای برای ساخت کتابخانه جدید استفاده کند.

اکنون کتابخانه جدید تنها 60000 جلد کتاب دارد که یک سوم آن توسط موسسه خیریه انگلیسی Book Eid اهدا شده است.

قبلاً در دانشگاه معروف موصل در عراق یک میلیون نسخه کتاب وجود داشت، اما عناصر داعش به طرز وحشیانه ای آن را غارت کردند، قفسه های کتاب را شکستند و متون قدیمی را به آتش کشیدند.

در دو سال و نیمی که دانشگاه موصل به تصرف داعش درآمد، نیروهایش کتابخانه اصلی دانشگاه را به آتش کشیدند و خوابگاه های دانشجویی را به انبار اسلحه و مهمات تبدیل کردند.

پس از اینکه نیروهای عراقی و نیروهای ائتلاف بین‌المللی کنترل دانشگاه را دوباره به دست گرفتند، متوجه شدند که داعش در آنجا سلاح‌های شیمیایی اولیه می‌سازد.

اکنون پس از گذشت حدود 5 سال از شکست این گروه تروریستی، موصل در تلاش است تا آبروی این شهر را بازگرداند، شهری که از دیرباز به عنوان مرکز ادبیات شناخته می شود و کتابفروشی ها و آرشیوهای بیشماری از نسخه های کمیاب دارد.

محمد یونس، مدیر فنی کتابخانه معروف دانشگاه موصل، از ویرانی‌هایی که پس از درگیری‌های طولانی و مرگبار خیابانی و بازپس‌گیری موصل از دست داعش رخ داد، یاد می‌کند.

او گفت: «وقتی برگشتیم، دیدیم… کتاب‌ها را از قفسه‌ها برداشتند، به زمین زدند و سوختند.

هزاران کتاب در زمینه فلسفه، حقوق، علم و شعر که با ایدئولوژی افراطی داعش در تضاد بود در آتش سوزانده شد.

حداقل 85 درصد از کل مجموعه گم شد و برخی از ارزشمندترین عناوین در بازار سیاه فروخته شد.

یونس گفت: پیش از آن ما بیش از یک میلیون عنوان داشتیم که برخی از آنها را در هیچ دانشگاه دیگری در عراق نمی‌توان یافت.

به لطف بازسازی کل شهر با کمک متخصصان فرانسوی، موزه موصل و گنجینه های 2500 ساله آن که برخی از آنها توسط عناصر داعش شکسته شده بود، دوباره احیا می شود.

عناصر داعش گنجینه های پیش از اسلام را چون بدعت می دانستند کشتند و حتی از این صحنه ها فیلم گرفتند و وحشی گری خود را با افتخار تبلیغ کردند.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency channelGuide to buying household appliances