سرنوشت «پوتین» و «اردوغان» چگونه به هم رسید؟فرارو- محمدمهدی خاتمی; جنگ در اوکراین که تقریباً به طور قطع طولانی و فرسایشی خواهد بود، به تدریج پیامدهای اقتصادی خود را نشان می دهد. در ایران همانطور که انتظار می رفت رکورد قیمت گوشت و افزایش قیمت گندم (و بسیاری از محصولات مرتبط)، افزایش قیمت روغن و افزایش قیمت تخم مرغ در حال نزدیک شدن است.

در کشورهای دیگر، به ویژه کشورهایی که انرژی وارد می کنند، ممکن است وضعیت بدتر شود. قیمت گاز در اروپا تقریباً 30 درصد افزایش یافته است. از سوی دیگر، اگر تورم در کشورهایی مانند آلمان رکوردها را بشکند، افزایش قیمت انرژی می تواند دوباره چنین رکوردهایی را بشکند.

دود تحریم در چشم جهانیان

تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه که گسترده‌تر و بی‌سابقه‌تر می‌شوند، به زودی بر اقتصاد کشورهایی که تحریم را اعمال کرده‌اند، تأثیر خواهد گذاشت. به عنوان مثال، تولیدکنندگان پوشاک ایتالیایی، سالانه نزدیک به یک میلیارد دلار تنها به روسیه صادر می کردند و اکنون مجبور شده اند این درآمد را محدود کنند.

شرکت‌های نفتی (مانند بریتیش پترولیوم در بریتانیا) و همچنین خطوط هوایی (مانند بوئینگ و ایرباس) بازار روسیه را ترک کرده‌اند و قبلاً به ضرر مالی خود اعتراف کرده‌اند. در عین حال، تحریم ها و تنش های نظامی عمومی در اطراف اوکراین قیمت نفت را به 120 دلار در هر بشکه رسانده است که از سال 2008 بی سابقه بوده است.

قربانیان اصلی نفت 120 دلاری چین و پس از آن هند، ژاپن و کره جنوبی هستند، در حالی که تورم فزاینده به دنبال افزایش قیمت انرژی در این کشورها ممکن است دیر یا زود به سایر اقتصادهای جهان منتقل شود و دچار رکود شود. تشدید اقتصاد جهانی

مورد خاص ترکیه

در حال حاضر، یک کشور وجود دارد که ناخواسته بیشترین آسیب را از جنگ در اوکراین خواهد دید: ترکیه. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در سال های اخیر روابط دوستانه ای با ولادیمیر پوتین برقرار کرده و حتی بر چهره ناتو و ایالات متحده ایستاده است.

ترکیه مجبور شد سامانه دفاع موشکی اس-400 را از روسیه بخرد و آمریکا حتی ترکیه را تهدید به تحریم کرد. در عمل، تحریم ها اعمال شد، ترکیه حتی از برنامه توسعه جنگنده های F-35 آمریکا حذف شد.

علاوه بر این، روس ها سرمایه گذاری زیادی در اقتصاد ترکیه انجام داده اند و هزاران شرکت در این کشور راه اندازی کرده اند. در سال های اخیر و پس از اعلام یک ملک 250 هزار دلاری برای اقامت در ترکیه، نام اتباع روسیه همواره در میان شهروندان کشورهایی بوده است که بیشترین دارایی را در ترکیه به دست آورده اند.

علاوه بر این، بررسی آمار گردشگران ورودی به ترکیه نشان می‌دهد که روس‌ها با حفظ موقعیت پیشرو در سال‌های اخیر، بخش قابل توجهی از تجهیزات صنعت گردشگری ترکیه را به گردش درآورده‌اند.

بر این اساس، در سال های اخیر (بدون در نظر گرفتن کاهش تعداد گردشگران به دلیل اپیدمی کرون) از 13 درصد به 15 درصد گردشگرانی که به ترکیه می آیند، همیشه شهروند روسیه بوده اند.

جنگ در اوکراین و جنگ اردوغان

اما اکنون تمام آن روزهای شاد ممکن است به پایان برسد. تحت فشار ایالات متحده و ناتو، ترکیه اعلام کرده است که بر اساس توافقنامه مونترو، تنگه بسفر و داردانل را برای عبور کشتی های جنگی مسدود خواهد کرد.

روسیه مقصر اصلی بود، اما مسکو از این بابت از ترکیه نیز تشکر کرد، شاید به این دلیل که دریای سیاه ناوگانی از کشتی‌های «ناتو» را نخواهد دید و روس‌ها – تقریباً «کریمه». در دست آنهاست و اکنون تنها مرجعی در میدان هستند که نیروی دریایی آماده جنگ دارد.

با این حال، کاهش ارزش روبل، واحد پول روسیه، در نهایت به ضرر ترکیه خواهد بود. نرخ برابری روبل روسیه در برابر دلار 30 تا 40 درصد کاهش یافت و این روند ممکن است ادامه یابد. بنابراین، با توجه به محدودیت‌های احتمالی برای شهروندان روسیه، ترکیه می‌تواند بخش قابل توجهی از ۷ میلیون گردشگر روسی را که سالانه به ترکیه سفر می‌کنند، از دست بدهد. (در مقایسه، ایران در اوج خود تقریباً همین تعداد گردشگر خارجی را داشت، در حالی که تعداد کل گردشگران خارجی در ترکیه به 50 میلیون سالانه می رسید).

قدرت خرید شهروندان روسیه برای خرید ملک در ترکیه نیز رو به کاهش است و علاوه بر این، شرکت های روسی در خاک ترکیه ممکن است به نوعی در فهرست تحریم های اروپا قرار گیرند، حتی اگر خود ترکیه در مقابل فشارها برای اعمال تحریم علیه این شرکت ها مقاومت کند.

رکورد تورم در ترکیه

ترکیه در عین حال سه محصول متعلق به روسیه را وارد می کند: گاز، نفت و گندم. قیمت گاز و نفت قطعا افزایش خواهد یافت و در روزهای آینده تحریم احتمالی صنعت گاز روسیه می تواند قیمت جهانی گاز را به شدت افزایش دهد.

در عین حال، از آنجایی که روسیه و اوکراین جزو 7 تولیدکننده بزرگ گندم در جهان هستند، افزایش قیمت این محصولات تاثیر زیادی بر ترکیه خواهد گذاشت. (در این مورد، ایران و ترکیه یک مسیر را طی می کنند، اما ایران حداقل این مزیت را دارد که واردکننده انرژی نیست).

مرکز آمار ترکیه اخیرا گزارش داد که تورم سالانه در ترکیه در ماه فوریه به 54.44 درصد رسیده است که بالاترین رقم در دو دهه اخیر است. روزنامه ترکیه ای دیلی صباح نیز گزارش داد که انتظار می رود تورم در ترکیه به دلیل حمله نظامی روسیه به اوکراین دوباره افزایش یابد.

بنابراین، ترکیه احتمالاً یکی از بازندگان اصلی جنگ در اوکراین خواهد بود. رجب طیب اردوغان خواستار دوستی با کشوری شده است که اکنون از ناتو و ایالات متحده خشمگین است و این می تواند به نوعی سرنوشت اردوغان و پوتین را به هم مرتبط کند.

Fletcher Hobbs

نینجا آبجو عمومی. محقق اینترنت. معتاد وب هیپستر پسند. خواننده مغرور. زیاد می افتد

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency channelGuide to buying household appliances