راز سرعت شگفت انگیز جهش ویروس کرونا را کشف کنید

[ad_1]

فرارو- از زمانی که ویروس کرونای جدید در اواخر سال 2019 در چین کشف شد، این ویروس توانسته است به سرعت در سراسر جهان گسترش یابد و میلیون ها نفر را به کام مرگ بکشاند. این موفقیت شگفت انگیز “تاج” نتیجه توانایی شگفت انگیز این ویروس به دلیل سرعت شگفت انگیز انتقال به مسیرهای جدید است که مبارزه را دشوار می کند. با این حال، دانشمندان اخیراً توانسته‌اند داده‌هایی را به دست آورند که ممکن است این سرعت غیرعادی جهش ویروس را توضیح دهد.

به گزارش فراار، دانشمندان نقشه ای از همه گیری کووید-19 با مجموعه ای از امواج فاجعه بار تهیه کرده اند. امواج عفونت در سراسر جهان در حال گسترش است که اغلب توسط گونه های جدیدی از پاتوژن ها مانند دلتا و اومیکرون منتقل می شود. اگرچه این تکامل ویروسی طبیعی است، اما به نظر می رسد SARS-CoV-2 یک ویروس بسیار موفق و خطرناک است. در واقع، چیزی که «کروناویروس جدید» را بسیار وحشتناک می‌کند، جهش مداوم و سرعت غیرعادی شکل‌گیری گونه‌های جدید است.

سباستین دوشان، محقق بیماری های عفونی در موسسه پیتر دوهرتی در استرالیا، توضیح می دهد: “ما منتظریم.” دوچن خاطرنشان می کند که ویروس ها معمولاً با سرعت نسبتاً ثابتی جهش می یابند و ممکن است یک سال یا بیشتر طول بکشد تا نوع جدیدی از ویروس ظاهر شود. اما به نظر نمی رسد که ویروس کرونا از چنین برنامه ثابتی پیروی کند. دوشن می افزاید: «به عنوان مثال، نوع دلتا تنها شش هفته پس از شکل اولیه خود ظاهر شد، که شگفت آور است.

در یک مطالعه جدید، دوشن و دیگران تلاش کردند تا بررسی کنند که این جهش سریع در ویروس تاج از کجا آمده است. آنها داده های توالی ژنوم SARS-CoV-2 را تجزیه و تحلیل کردند تا بررسی کنند که چگونه وقوع گونه های مزاحم (VOCs، بدخیم ترین و مضر ترین گونه) می تواند با تغییرات در میزان جایگزینی ویروس مرتبط باشد. سرعت ایجاد جهش های جدید در کد ژنتیکی پاتوژن. به گفته محققان، نرخ اولیه جایگزینی SARS-CoV-2 نشان می دهد که ویروس حدوداً دو جهش در ماه ایجاد می کند. اما VOC ها حیوانات مختلف با انواع مختلف مانند آلفا، بتا، گاما و دلتا هستند که در مدت زمان نسبتاً کوتاهی باعث ایجاد چندین جهش می شوند که هر کدام می توانند مواردی مانند عفونت گونه ها، توانایی تولید مثل، سطح آمادگی جسمانی و غیره را ایجاد کنند. به علاوه. عوض شدن.

محققان در مقاله‌ای به سرپرستی جان تی، محقق بیوانفورماتیک در Doherty توضیح دادند: «تعداد جهش‌های مشاهده‌شده در این چهار VOC بسیار بیشتر از تخمین‌های فیلوژنتیکی از سرعت تکامل نوکلئوتیدهای SARS-CoV-2 است. به گفته این تیم، راز جهش سریع VOC ها یک پدیده دائمی نیست، بلکه چیزی است که به نظر می رسد به طور موقت و کمی قبل از ظهور انواع مختلف در فرآیند تکامل ویروس رخ می دهد. این تیم در مقاله خود نوشت: «ما شواهد قانع‌کننده‌ای پیدا کرده‌ایم که دلیل VOC ها افزایش گاه به گاه نرخ جایگزینی است، نه عوامل زمانی.

افزایش نرخ جانشینی تقریباً چهار برابر بیشتر از میزان فیلوژنتیک پس‌زمینه تخمینی SARS-CoV-2 است، اما تجزیه و تحلیل نشان می‌دهد که جهش‌ها در یک انفجار فشرده رخ می‌دهند. احتمالا فقط چهار هفته برای بتا و شش هفته برای دلتا. جهش در گونه های دیگر بیشتر طول می کشد و تصور می شود که نوع گاما در 17 هفته و نوع آلفا در 14 هفته ایجاد می شود. محققان اضافه می کنند؛ اگرچه ما راز این میزان جهش را کشف کرده ایم، اما کاملاً مطمئن نیستیم که چرا این انفجارهای جهش اصلاً رخ می دهند.

محققان می گویند ظاهر VOC ها احتمالاً به دلیل انتخاب طبیعی است. سایر عوامل مرتبط ممکن است شامل عفونت در جمعیت‌های واکسینه نشده – که می‌تواند به ویروس اجازه دهد راحت‌تر گسترش و تکامل یابد – و عفونت‌های پایدار در برخی افراد، مانند بیماران با سیستم ایمنی ضعیف، که می‌تواند پویایی ویروس را نیز تغییر دهد، باشد. اگرچه ما به طور کامل نمی‌دانیم چه چیزی باعث جهش‌های سریع در SARS-CoV-2 می‌شود، اما این واقعیت که می‌توانیم آن را ببینیم و ردیابی کنیم به این معنی است که موضوع نظارت مداوم ژنومی ویروس بسیار مهم است. این ممکن است به ما فرصتی بدهد تا شکل‌گیری موج بعدی کرونا را متوقف کنیم.

دوشن قبل از انتشار Sydney Morning Herald او گفت: «این نشان‌دهنده پایش ژنومی بسیار خوب تاج است، زیرا ما اشکال متوسطی از اومیکرون را پیدا نکردیم، که نشان می‌دهد احتمالاً چندین گونه دارد. این بدان معناست که اولین اشکال اومیکرون به سرعت گسترش می‌یابد، بنابراین تصور کنید اگر می‌توانستیم اومیکرون را در اولین بیماران شناسایی کنیم، فقط می‌توانستیم از گسترش آن جلوگیری کنیم و در وضعیت فعلی قرار نگیریم. نتایج این مطالعه در مجله می باشد زیست شناسی مولکولی و تکامل منتشر شده است.

منبع: Sciencealert

ترجمه: مصطفی جرفی فرارو

[ad_2]

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

فرایند نورد گرم چیست؟
سایت بازی انفجار ایرانی: جایگاه و اهمیت آن در دنیای بازی‌های آنلاین
بازی انفجار ایرانی: سایت تخصصی با درگاه مستقیم
تفاوت تیشرت مردانه عمده فروشی با محصولات دیگر
معرفی مکمل کراتین بدنسازی: تقویت عضلات و افزایش قدرت
۱۰ جایگزین عالی برای واتساپ! ۱۰ جایگزین عالی برای واتساپ!
تماس با ما