خشونت از طریق دیپلماسی یک حق بشر است

[ad_1]

روزنامه توسعه ایران: طی روزهای اخیر ویدئویی از آزار و اذیت یک افسر پلیس با یک زن افغان در کمپ پناهجویان در عسگرآباد تهران به طور گسترده در شبکه ها و شبکه های اجتماعی دست به دست شده است.

گزارش های مربوط به این ویدئو حاکی از آن است که این حادثه دو هفته پیش رخ داده است و این زن یک “مادر افغان” است که برای کار برای پسرش در کمپ آوارگان عسگرآباد و همچنین یک افسر پلیس به پیشوا رفته است. او را هم کتک زد.

خشونت از طریق دیپلماسی یک حق بشر است

بر اساس گزارش های منتشر شده؛ این زن با شنیدن خبر دستگیری پسرش به اردوگاه عسگرآباد رفت و خواستار آزادی او شد اما مامور پلیس به او سیلی زد و اجازه ورود به بازداشتگاه را نداد.

پس از انتشار این ویدئو، واکنش ها در شبکه های اجتماعی به حدی بود که پای مقامات ایرانی و افغانستانی را به حدی باز کرد که دستور بازداشت این هنرمند خوشنویس صادر شد.

سردار کیامرث عزیزی، فرمانده انتظامی شرق استان تهران، چهارشنبه شب با صدور دستور ویژه ای بر تحقیقات دقیق و سریع درباره آنچه در این اردوگاه رخ داد، تاکید کرد.

گلمعباس ترکی، دادستان نظامی استان تهران نیز با ابراز تأسف از وقوع این حادثه، دستورات متعددی به معاون خود و سرپرست دادسرای نظامی شرق استان تهران از جمله تحقیقات کامل و دستگیری فوری افسر متخلف صادر کرد. ، محاکمه علیه وی و متعاقب آن اعلام نتایج تحقیقات.

سفارت افغانستان در ایران و چند مقام دیگر نیز پس از رسانه ای شدن این حادثه به این رویداد واکنش نشان دادند. گران هیواد، سخنگوی وزارت امور خارجه در مصاحبه ای تلویزیونی گفت: پس از مشاهده این کلیپ، وزارت خارجه افغانستان به سفارت افغانستان در تهران دستور داد تا به ارتباط با مقامات ایرانی ادامه دهد.

خشونت از طریق دیپلماسی یک حق بشر است

سفارت افغانستان در ایران نیز این اقدام را “نادرست و توهین آمیز” خواند و گفت که مقامات ایرانی قول داده اند “تحقیقات جدی و قانونی” انجام شود. جاوید فیصل، مشاور امنیت ملی افغانستان در مسائل راهبردی نیز از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به دلیل چنین رفتاری انتقاد کرد.

اما این وعده ها با واکنش تند برخی مقامات در افغانستان همراه شد تا جایی که عبدالکبیر واسیک مشاور شورای امنیت ملی افغانستان در واکنش به این اتفاق در توئیتی نوشت که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران سیلی خورده است. این زن به شدت انتقاد کرد و نوشت: شما از مهمان نوازی و مهمان نوازی صحبت کردید، به حقوق زن در اسلام می بالید، از حسن همجواری می گویید، این تحقیر و رفتار شماست. “هر رفتاری جوابی دارد.”

به نظر می رسید این سخنان تند سرآغاز سیاسی شدن ماجرا بود. کیومارت عزیزی، رئیس پلیس شرق تهران که پیش از این وعده مجازات مجرم را داده بود، گفت: «شاید اتفاقی که برای این زن افغان در اردوگاه عسکرآباد در پیشوا افتاد، یک سناریوی از پیش تعیین شده بود.

خشونت از طریق دیپلماسی یک حق بشر است

تاریخچه رفتار

بسیاری از افغان های قانونی سال ها در ایران زندگی و کار کرده اند. تشکیل خانواده دادند و فرزندانشان در مدارس ایران تحصیل کردند. این در حالی است که سالانه تعداد زیادی از مهاجران به صورت غیرقانونی از مرز عبور می کنند و در این گذر یا دستگیر می شوند و دوباره ایران را ترک می کنند و یا موفق می شوند و در یکی از مشاغل غیررسمی مشغول به کسب درآمد در شهرهای مختلف کشور می شوند. برای خانواده هایشان در افغانستان. بسیاری از این مهاجران در این مرحله سختی های زیادی را تجربه کرده اند، سختی های زیادی را تجربه کرده و حتی بخشی از زندگی خود را از دست داده اند. اما خطر این شکل از مهاجرت تنها به عبور اتباع افغان از مرز ایران خلاصه نمی شود و اکثر کشورهای جهان با مهاجران غیرقانونی به شدت و شاید تندتر از ایران برخورد می کنند.

با این حال، سال گذشته با تشدید تنش‌های سیاسی بین ایران و افغانستان، این درگیری‌ها بیش از پیش مورد هجوم مقامات افغان قرار گرفت.

شاید حادثه اخیر بیش از بی‌تفاوتی یک افسر نیروی انتظامی به مهاجران افغانستانی باشد که نشان‌دهنده عدم آموزش صحیح افسران در برخورد با هر کسی اعم از شهروندان ایرانی و مهاجران است.

خشونت از طریق دیپلماسی یک حق بشر است

با این حال، رفتار غیر اصولی عوامل در پاسخ به چنین مواردی را نمی توان به راحتی نادیده گرفت. زیرا این درگیری‌ها همواره پیامدهای سیاسی و دیپلماتیک زیادی دارد و موقعیت ایران را در منطقه بیش از پیش آشکار می‌کند. با این حال، بسیاری بر این باورند که این برخورد نیروی انتظامی نه تنها غیرقانونی ها را تحت تاثیر قرار می دهد، بلکه احتمال سوختن ایرانی ها در آتش نیز بیشتر است.

ضرب و شتم یک دختر در آبادان توسط خانواده و نیروهای امنیتی شرکت نفت مشهد و کشته شدن یک جوان در مشهد پس از برخورد وحشیانه پلیس در ماه‌های اخیر، می‌تواند نمونه‌هایی از این بدرفتاری‌های مقامات انتظامی ایران با ایران باشد. شهروندان

خردادماه امسال یک زن مسن کرمانشاهی به نام عاصی پناهی بر اثر استنشاق اسپری فلفل و گاز اشک آور نیروهای شهرداری و نیروی انتظامی جان باخت. وی برای جلوگیری از تخریب سقف محل سکونت، سوار بر بیل مکانیکی خودروی تخریب شده می شود و کمیته های اجرایی شهرداری آن را با اسپری فلفل پاشیده و از جاده تخریب خارج می کنند. اما پس از چند دقیقه بر اثر ایست قلبی جان خود را از دست می دهد. مرگ این زن بازتاب گسترده ای در شبکه های اجتماعی داشت. اما چند ماه پس از مرگ وی، پزشکی قانونی اعلام کرد که مرگ وی به دلیل بیماری قلبی بوده است.

چندی پیش فیلم هایی از ضرب و شتم و فحاشی متهمان توسط ماموران پلیس در تهران منتشر شد که با واکنش گسترده کاربران در شبکه های اجتماعی مواجه شد.

در این ویدئوها تعدادی از متهمان معروف به “اراذل و اوباش” در ملاء عام در سطح شهر رانده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته و از آنها درخواست ابراز ندامت می شود.

چند روز قبل در رشت، پلیس تعدادی از متهمان را که در جریان درگیری در بیمارستان شهر پورسین بازداشت شده بودند، به شهر بازگرداند.

این موارد که تصاویر آن به صورت رسمی و غیررسمی در فضای مجازی منتشر شده است، شاید بیش از برخورد بی رحمانه مهاجران افغانستانی با ماموران نیروی انتظامی را نشان می دهد و نشان می دهد که ماموران در برخورد با هیچ شهروندی اعم از اتباع و اتباع ایرانی آموزش های لازم را ندیده اند. مهاجر

بسیاری با مشاهده بدرفتاری برخی از ماموران، مرعوب و مرعوب پلیس می شوند و پلیس باید پیام آور امنیت مردم باشد.

پلیس و افسران دادگاه قوه مجریه حکومت هستند تا نظم را در جامعه برقرار کنند. بنابراین رفتار خوب یا بد پلیس می تواند نمادی از حکمرانی خوب و بد در جامعه باشد.

در ویدئویی که اخیرا منتشر شده، یک زن افغان پس از شنیدن خبر دستگیری پسرش و خواستار آزادی او به کمپ عسگرآباد رفته، اما افسر پلیس به او سیلی زده و مانع از ورود او به بازداشتگاه شده است.

در سال 1365 فرمانده وقت نیروی انتظامی از تلاش برای استانداردسازی رفتار پلیس خبر داد. دقیقا همزمان با اجرای طرح تامین اجتماعی. از آن زمان، به جز چند ماه، نگرش نسبت به افسران پلیس بهبود یافته است. اما همچنان رفتارهای غیراصولی و غیرحرفه ای به ویژه در رده های پایین مشاهده می شود.

بر اساس قانون، پلیس موظف است طبق اصل نهم (مخالف بودن از آزادی های قانونی)، بیستم (برابری در حمایت از قانون)، بیست و دوم (حفظ حیثیت افراد در برابر تعرض)، سی ام، عمل کند. دوم (رعایت مقررات قانونی در بازداشت و دستگیری)، سی و ششمین صدور حکم و اجرای احکام از سوی دادگاه و بر طبق قانون، سی و هفتم (اصل برائت) و سی و نهم (منع توهین به مردم). شأن دستگیرشدگان و زندانیان) همه در فصل سوم قانون اساسی و لزوم حفظ حقوق ملت.

از سوی دیگر، مفاد قانون آیین دادرسی کیفری، قانون حمایت از آزادی های قانونی و حمایت از حقوق شهروندی، دستورالعمل حمایت از حقوق شهروندی، منشور حقوق شهروندی و محتوای حقوق بشر ذیل اسناد بین‌المللی مانند اعلامیه جهانی حقوق بشر و سیاست‌گذاری که طبق ماده 1 قانون مدنی قانون داخلی است، پلیس را ملزم به رعایت حقوق مردم و حقوق متهم می‌کند. اما افسران پلیس برای رعایت این قوانین و مقررات نیاز به آموزش دارند.

[ad_2]

John Warren

طرفدار پرشور وب. خالق تایید شده مبشر اینترنتی آزاد. برگزارکننده برنده جایزه گیمر. زامبی مادام العمر.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances