حمله نظامی به اوکراین آغاز شد


فرارو- رئیس جمهور روسیه امروز (پنجشنبه) از آغاز عملیات نظامی ویژه در دونباس خبر داد و اندکی پس از سخنرانی وی در کیف و دونتسک صدای چندین انفجار شنیده شد.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه گفت: شرایط ما ما را به اقدام قاطع و فوری سوق داده است. جمهوری های خلق [خودخوانده]دونباس از روسیه درخواست کمک کرد.

بر این اساس، مطابق ماده 51 ماده 7 منشور سازمان ملل متحد، با تصویب شورای فدراسیون روسیه و بر اساس موافقتنامه های دوستی و کمک متقابل با جمهوری های دونتسک و لوهانسک که به تصویب فدرال روسیه رسیده است. مجلس، تصمیم گرفتم یک عملیات نظامی ویژه انجام دهم.

پوتین همچنین گفت که تلاش های روسیه برای دستیابی به توافق با ناتو در مورد عدم اشاعه در شرق اروپا بی نتیجه بوده است.

وی گفت: با توجه به تهدیدهای دائمی اوکراین، روسیه نمی تواند احساس امنیت کند، وجود داشته باشد و توسعه یابد.

پوتین با اعلام آغاز عملیات نظامی ویژه در دونباس افزود: هرکسی که تلاش می کند در فعالیت های روسیه و بدتر از آن در تهدید روسیه و مردم آن مداخله کند، باید بداند که روسیه فورا پاسخ خواهد داد… مدرن و پسا روسیه شوروی – قوی ترین دولت در جهان است و هیچ کس نباید شک کند که مهاجمان (در برابر روسیه) شکست خواهند خورد.

با این حال، در نهایت او اظهارات خود را تکرار کرد که روسیه قصد حمله یا اشغال اوکراین را ندارد.

رئیس جمهور روسیه گفت که عملیات نظامی کشورش در اوکراین با هدف اشغال این کشور نیست بلکه کمک به غیرنظامیان است و دولت اوکراین را به هرگونه خونریزی متهم کرد.

وی افزود که هرگونه مداخله نظامی توسط سایر کشورها منجر به “عواقب بی سابقه” خواهد شد.

پیشتر وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود کاخ سفید معتقد است روسیه می تواند در 24 ساعت آینده یک حمله «تمام مقیاس» علیه اوکراین انجام دهد. آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا گفت: متأسفانه روسیه با آخرین نقطه آمادگی نیروهای خود را در سراسر مرزهای اوکراین مستقر کرده است. از شمال، از جنوب و از شرق، همه شرایط برای حمله بزرگ روسیه به اوکراین آماده به نظر می رسد.

اندکی پس از پخش سخنرانی پوتین از تلویزیون دولتی در کیف پایتخت اوکراین صدای انفجارهایی شنیده شد. اینترفکس نیز از تیراندازی در نزدیکی فرودگاه اصلی پایتخت اوکراین خبر داد. انفجارهایی در شهر دونتسک نیز رخ داد و به هواپیماهای غیرنظامی هشدار داد که بر فراز این منطقه پرواز نکنند.

ساعاتی قبل، جدایی طلبان روسی از مسکو خواسته بودند تا به “خصومت” اوکراین پایان دهد. بیانیه ای که آمریکا آن را تبلیغات روسیه خواند.

ترافیک شدید در مسیر خروج از کیف، پایتخت اوکراین

واکنش اوکراین

دیمیتری کولبا وزیر امور خارجه اوکراین در توئیتر خود در اولسن نوشت: «روسیه یک جنگ تمام عیار علیه اوکراین به راه انداخته و شهرها را هدف قرار داده است.

آژانس اوکراینی اینترفاکس نیز از حملات راکتی به چندین تأسیسات نظامی در سراسر کشور خبر داد.

این خبرگزاری گزارش داد که نیروهای روسیه عملیاتی را در شهرهای ساحلی جنوبی اودسا و ماریوپل آغاز کرده اند و طبق گزارش ها، کارکنان و مسافران از فرودگاه بوریسیل کیف تخلیه شده اند.

کولبا با اشاره به ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، گفت: “فوراً جنگی تمام عیار را علیه اوکراین آغاز کردیم و شهرهای امن ما را فاش کردیم.”

وی افزود: “این یک جنگ خصمانه است و اوکراین دفاع خواهد کرد و پیروز خواهد شد.” جهان می تواند پوتین را متوقف کند و او باید این کار را انجام دهد، اکنون زمان اقدام است.»

ولودیمیر زلینسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در اولین واکنش امروز پنجشنبه خود از برقراری حکومت نظامی در سراسر کشور همزمان با عملیات نظامی روسیه خبر داد و گفت روسیه حملات موشکی به زیرساخت‌های اصلی ما و نیروهای گارد مرزی ما انجام داده است.

زلنسکی گفت که با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا صحبت کرده است. او از مردم اوکراین خواست تا زمانی که ممکن است در خانه بمانند.

وی گفت: ما قوی هستیم، برای هر چیزی آماده ایم و پیروز خواهیم شد.

واکنش های جهانی

با شروع عملیات نظامی روسیه برای حمایت از مردم دونباس، مقامات جهانی واکنش تندی به این عملیات نشان دادند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو گفت که اعضای ناتو نشستی برای بحث در مورد چگونگی مبارزه با پیامدهای «اقدامات خصمانه روسیه» برگزار خواهند کرد.

او در بیانیه‌ای بامداد پنجشنبه گفت: باز هم با وجود همه هشدارهای مکرر و تلاش‌های ما برای ورود به عرصه دیپلماسی، روسیه راه خصومت علیه یک کشور مستقل را انتخاب کرده است.

استولتنبرگ از روسیه خواست فورا خصومت ها را متوقف کند و به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین احترام بگذارد.

وی گفت: اعضای ناتو برای مقابله با «اقدامات خصمانه روسیه» نشستی برگزار می کنند و ما در این شرایط سخت در کنار مردم اوکراین خواهیم بود. ناتو تمام توان خود را برای حمایت و حفاظت از متحدان انجام خواهد داد.

هم آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا وی گفت: «ما در پاسخ به روسیه و تقویت توانایی های ناتو در شرق اروپا متحد هستیم.

بلینکن گفت: «من با دبیرکل ناتو درباره محکومیت حمله روسیه صحبت کردم و ما به دنبال پاسخی هماهنگ بودیم.

صدراعظم آلمان نیز امروز رئیس جمهور روسیه را محکوم کرد و تاکید کرد که حمله مسکو به اوکراین نقض فاحش قوانین بین المللی است و به هیچ وجه قابل توجیه نیست.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان وی در بیانیه ای نوشت: «همبستگی ما با اوکراین و مردم آن». روسیه باید همین الان این اقدام نظامی را متوقف کند. ما امروز در مورد این موضوع با G7، ناتو و اتحادیه اروپا صحبت خواهیم کرد. امروز یک روز وحشتناک برای اوکراین و یک روز سیاه برای اروپا است.

اورسولا فون درلین، رئیس کمیسیون اروپا وی در توئیتی نوشت: در این ساعات تاریک، تمام افکار و ذهن ما با اوکراین و زنان، مردان و کودکان بی گناهی که با این حمله ناروا مواجه شده اند و نگران جان خود هستند، در ارتباط است.

وی افزود: ما کرملین را مسئول این حمله می‌دانیم.

در همین حال جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده و ولادیمیر زلنسکیهمتای اوکراینی او در مورد عملیات نظامی روسیه علیه اوکراین صحبت کرد.

بایدن در بیانیه‌ای گفت: «زلنسکی چهارشنبه شب با من تماس گرفت و گفتگوی مفصلی داشتیم. من این حمله غیرموجه و غیرموجه ارتش روسیه را محکوم کردم. من به زلنسکی درباره اقداماتی که برای محکومیت بین‌المللی حمله روسیه انجام خواهیم داد، از جمله اقداماتی که در شورای امنیت سازمان ملل متحد در پنجشنبه شب برای محکوم کردن این عملیات انجام خواهیم داد، توضیح دادم.

در این بیانیه آمده است: «من از رهبران جهان می‌خواهم دستور ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه برای حمله به اوکراین و حمایت از مردم اوکراین را به وضوح محکوم کنند». روز پنجشنبه با رهبران گروه 7 دیدار خواهم کرد و ایالات متحده و متحدان و شرکای ما تحریم های بسیار سختی را علیه روسیه اعمال خواهند کرد. ما همچنین به حمایت و کمک به اوکراین و مردم آن ادامه خواهیم داد.

زلنسکی گفت که به دلیل حمله روسیه در اوکراین حکومت نظامی اعلام کرده است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم