جزئیات تصمیم نهایی کمیسیون تلفیقی ارز ممتاز

[ad_1]

معاون پارلمانی و حقوقی اتاق تعاون ایران در کمیسیون تلفیق 1401 گفت: تصمیم کمیسیون تلفیق درباره سرنوشت ارز غالب بسیار درست و عاقلانه بود.

به گزارش ایلنا، مهرداد لاهوتی درباره ارز 4200 تومانی یا ارز ترجیحی و تعیین تکلیف آن در مجلس شورای اسلامی گفت: دولت قبل به دنبال حذف ارز 4200 تومانی بود اما برنامه ریزی کرد که به تدریج این کار را انجام دهد. زمانی که این ارز تصویب شد، تفاوت چندانی با ارزش ارز در بازار نداشت. با افزایش قیمت ارز، دولت به تدریج اقدام به حذف کالاهایی که شامل 4200 تومان می شد، کرد و آنها را به 25 برش کاهش داد، اما با افزایش قیمت ارز، به تدریج ارز را کنار گذاشت و آن را به 5 برش محدود کرد. یعنی دارو، گندم، روغن نباتی، ذرت و کنجاله در ارز ترجیحی قرار گرفت و با این رویکرد شاهد هستیم که دولت قبل به تدریج ارز ۴۲۰۰ تومانی را حذف کرد.

وی خاطرنشان کرد: اینکه بگوییم در تخصیص ارز 4200، هر کالایی با دو قیمت فساد و رانت وجود داشته است، احتمال هجمه و فساد وجود دارد. در اوایل انقلاب که اجناس کوپنی بود، با وجود اینکه اجناس کم بود، شاهد چنین چیزهایی بودیم.

معاون پارلمانی و حقوقی اتاق تعاون ایران در کمیسیون تلفیق 1400 ادامه داد: دولت قبل تلاش کرد تا این مشکل را حل کند و ارز 4200 تومانی را حذف کند و به تدریج این کار را انجام داد که کار بسیار خوبی بود. یک یارانه سومی باقی نمانده است.

وی یادآور شد: امروز از زمان آقای احمدی نژاد به 76 میلیون نفر 45 هزار تن یارانه می دهیم. یارانه معیشت 53 میلیون نفر را با افزایش قیمت بنزین می دهیم، علاوه بر یارانه فقر مطلق که دولت علناً حدود 100 هزار میلیارد تومان می پردازد و علاوه بر آن بحث اختلاف قیمت ارز نیز وجود دارد. دولت می خواست به تدریج ارز را کنار بگذارد تا یارانه ها ادامه پیدا نکند.

لاهوتی افزود: امسال در بررسی بودجه سال 1401 بحث های مختلفی مطرح شد که در مورد ارز ممتاز چه اقداماتی باید انجام شود. امسال دولت علاوه بر 2-3 یارانه ای که وجود دارد، 172 هزار تومان در تبصره 14 با عنوان یارانه پیش بینی کرده است که نگفت چگونه می خواهد انجام دهد اما در بودجه گنجانده شده است. در یکی از جلسات مشترک صحبت شد که دولت چه کاری می خواهد انجام دهد و بحث تا جایی پیش رفت که 172 تریلیون تومان به 300 تریلیون تومان تغییر پیدا کرد. حالا چرا 300 هزار میلیارد تومان، چون امسال پیش بینی می شد که اگر بخواهیم چیزی حدود 15 میلیارد دلار برای ارز خصوصی در نظر بگیریم، اختلاف قیمت 23 هزار تومان با 4200 تومان حدود 300 هزار میلیارد تومان می شود. حدود 60 میلیون نفر را پوشش می دهد.

وی خاطرنشان کرد: طرح جایگزین تحت پوشش 60 میلیون نفر است که این 60 میلیون نفر به 2 گروه 38 میلیونی و 22 میلیون نفری تقسیم شدند که اولین گروه 6 کالایی کارت اعتباری صادر می شود. نامزد شود. به 22 میلیون نفر باقی مانده که کمی فقیرتر هستند، علاوه بر 6 قلم، برنج اضافه می کنند که در مجموع 7 قلم دریافت می شود. در بحث پزشکی تصمیم گرفته شد که هر 80 میلیون نفر را شامل شود و محدودیتی وجود نداشته باشد. در بحث یارانه گندم حذف شد. این یک معادله بسیار ناشناخته بود. اینکه 300 هزار میلیارد تومان می گذاریم به مردم گوشت و مرغ و پنیر و … بدهیم. اول، اگر کنترل نشود، می تواند فساد جدیدی ایجاد کند. دوم اینکه چون 4200 تمن را حذف کرده ایم و کم کم داریم انجام می دهیم، دیگر نمی توانیم این کار را انجام دهیم.

وی تاکید کرد: امسال 300 هزار میلیارد تومان پیش بینی شده است و در سال آینده اگر نتوانیم این یارانه را حذف کنیم، همین رقم به 600 هزار میلیارد تومان می رسد. دولت چگونه باید قیمت ها را در سال های آینده مدیریت کند؟ در نهایت کمیسیون با تمام استدلال های خود تصمیم گرفت از همان روش قبلی استفاده کند که به تدریج ارز رایج را حذف کرد که بسیار خوب و قابل قبول است.

معاون پارلمانی و حقوقی اتاق تعاون مشترک ایران 1401 یادآور شد: مگر نگفتند دولت قبل کنترل کمتری داشت؟ امروزه کنترل در دست دولت فعلی است و دولت می تواند کنترل بیشتری بر واردات کالا داشته باشد تا به دست صاحبان اصلی برسد و بر قیمت ها تأثیر بگذارد.

وی ادامه داد: در نهایت کمیسیون تلفیق به همین رقم 172 هزار میلیارد تومان رای داد که با ارز 4200 تومانی 9 میلیارد دلار است. در سال 1400 بودجه 8 میلیارد دلار تصویب شد. در مجموع دولت های قبلی و فعلی در سال 1400 18 میلیارد دلار ارز ترجیحی اختصاص دادند که در سال جاری به 9 میلیارد دلار رسید که همچنان قوی بود. این تمام چیزی است که تا به امروز برای کمیسیون مشترک اتفاق افتاده است. متن های اختلاف نظر همانطور که در کمیسیون تلفیق که منجر به حفظ ارز رایج شد، در محل برای 9 میلیارد دلار اختلاف نظر وجود دارد و از آنجایی که اکنون مجلس در حال بررسی بخش درآمدی بودجه است، باید تا زمان هزینه ها منتظر ماند. بخش می آید و زمان بررسی آن ارز است.

لاهوتی گفت: نظر شخصی من این است که کمیسیون مشترک تصمیم بسیار عاقلانه و درستی گرفت و توانست بدون ایجاد شوک قیمتی در بازار به خوبی مدیریت کند زیرا به گفته وزیر جهاد کشاورزی قیمت مواد غذایی ممکن است بین 40 تا 50 افزایش یابد. درصد.» این بار مالی سنگینی ایجاد می کند و این ریسک با توجه به شرایط تورمی که در آن قرار داریم باید فشار بیشتری به مردم وارد می کرد و کمیسیون مشترک کار درستی انجام داد.

[ad_2]

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور

فرایند نورد گرم چیست؟
سایت بازی انفجار ایرانی: جایگاه و اهمیت آن در دنیای بازی‌های آنلاین
تعمیرات پرینتر: راهنمای کامل برای اصلاح و بهبوددهی دستگاه
بازی انفجار ایرانی: سایت تخصصی با درگاه مستقیم
تعمیر دستگاه لیبل زن: همه چیزی که باید درباره آن بدانید
تفاوت تیشرت مردانه عمده فروشی با محصولات دیگر
تماس با ما