باکتز: با آمریکا در مورد اینکه حزب الله چه خواهد گفت به توافق رسیدید؟

[ad_1]

محمدصادق کوشکی گفت: آمریکا باید از برجام دور بماند تا یاد بگیرد که تعهدات خود را زیر پا نگذارد. بهترین مجازات برای آمریکا این است که مذاکره مستقیم به هر قیمتی و به هر دلیل و وعده ای صورت نگیرد. من معتقدم اگر کسی دیوانه نیست، که بخواهد با وعده های آمریکا مذاکره کند.

محمدصادق کوشکی، مدرس دانشگاه تهران در نشستی با موضوع مذاکرات وین و موضوع مذاکره مستقیم با آمریکا گفت:

وی افزود: هیچکس نمی گوید به تیم مذاکره کننده اعتماد ندارم. نه، من به آمریکا اعتماد ندارم. آمریکا استاد تورهای بین المللی است. اما سال گذشته یک میلیارد دلار تجارت با روسیه داشتیم و آمریکا تحریم ها را رها نکرد. دنیا در مسیر تحریم ایران حرکت می کند.

این استاد دانشگاه افزود: آمریکا باید خارج از برجام بماند تا یاد بگیرد که هیچ تعهد دیگری را زیر پا نگذارد. بهترین مجازات برای آمریکا این است که مذاکره مستقیم به هر قیمتی و به هر دلیل و وعده ای صورت نگیرد. من معتقدم اگر کسی دیوانه نیست، که بخواهد با وعده های آمریکا مذاکره کند.

وی ادامه داد: کار دولت روحانی این بود که بازار و اقتصاد را به مذاکره پیوند بزند و با عطسه دلار صعود یا سقوط کند، اما دولت فعلی آنچه را که بازار به مذاکره دارد انجام داده و به ثبات نسبی رسیده است و شوکه نشده است.”

کووسکی تاکید کرد: اکنون با افزایش قیمت نفت می توان بازار ارزان را بدون بحث در مورد مذاکرات و نتیجه مذاکرات کنترل کرد. اگر رسانه ها باز هم توجه ویژه ای به مذاکرات داشته باشند، باز هم به بی ثباتی بازار خواهیم رسید. ذهن به ما می گوید که دیگر به آن سمت نرویم.

وی گفت: برخی موافق توافق موقت، امتیاز یا امتیاز هستند. برخی می گویند باید 60 درصد اورانیوم صادر کرد یا تا 20 درصد رقیق کرد. یعنی اهرم فشاری که در ازای آن می گیریم را برداریم؟ تعلیق تحریم ها؟ با چه تضمینی؟ قوه مجریه چه تضمینی برای تعلیق تحریم ها دارد؟

وی خاطرنشان کرد: این درست است که آمریکایی ها ابتدا باید تحریم ها را لغو کنند و اگر در نهایت به این نتیجه رسیدیم که تحریم ها برداشته شده و کنترل بازار را در دست گرفته ایم، باید به تعهدات خود بازگردیم. این سه شرط رهبری است. اما کنگره آمریکا به صراحت اعلام کرده است که در مورد این تعهدات سازش نمی کند و بایدن نیز به صراحت گفته است که اگر دولت بعدی به ابتکار خود تحریم ها را لغو کند، به این تعهدات مبادله ای عمل نخواهد کرد. چرا می خواهیم آمریکا را به بورژوا برگردانیم تا دنیا فراموش کند که آمریکا یک طرفه از تعهدات خود دست برداشته است نه ایران!

کوشکی ادامه داد: دوستان مذاکره کننده ما نتایج انقلابی خوبی دارند اما دشمن ما حیله گر و به تعبیر امام گرگ است. دشمن ما مرد نیست آبرو ندارد و مقدر است اما چرا باید دوباره به گرگی که به گله ما حمله کرد اعتماد کنیم؟ ما حق نداریم فکر کنیم تنها هستیم. یمن با حمایت انقلاب اسلامی در حال مقاومت است.

دولت روحانی یک دولت غربگرا بود، اما حالا چه؟ اگر موافق باشیم در مورد ما چه خواهند گفت؟ دولت سوریه، قیام مردمی، یمن و حزب الله چه خواهند گفت؟ زمانی که ما برای آنها الگو شدیم.

وی گفت: مردم یمن در حال مقاومت هستند زیرا منطق انقلاب اسلامی مقاومت است. پس خدای ناکرده وقتی مردم و رزمندگان یمن ببینند جمهوری اسلامی برای بار دوم پای میز مذاکره با آمریکا نشسته است چه می گویند و چگونه توجیه می کنند که منطق انقلاب اسلامی استکبار نبوده است. چه کسی می خواهد به ناامیدی مردم یمن پاسخ دهد؟

وی گفت: توافق با آمریکایی ها در این شرایط بهترین هدیه از سوی دولت بایدن است. دولت بایدن تاکنون فشار حداکثری از سوی دولت ترامپ را حفظ کرده و حتی آن را تشدید کرده است. با این حال، این توافق هدیه ای است که بایدن به شدت به آن نیاز دارد. رضایت بهترین مزیت حیاتی و تنفسی برای دولت بایدن در این شرایط است که از حالت شکست به حالت پیروزی در حال حرکت است.

کوشکی تاکید کرد: این استدلال که چون اسرائیل مخالف برجام و مذاکرات است، گفت وگوها خوب است، استدلال معتبری نیست. استدلال خلف همیشه در ریاضیات جواب می دهد، اما لزوماً در ریاضیات مانند ریاضیات جواب نمی دهد.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: «بسیاری اوقات ممکن است دو گروه به دلایل مختلف با یک نکته مخالف باشند، اما این بدان معنا نیست که این دو گروه در یک جهت هستند. مثلا ما با اشغال افغانستان توسط شوروی و آمریکایی ها مخالفت کردیم و این رویارویی به این دلیل نبود که ما با آمریکا دوست هستیم و موضع ما با آنها یکی است.

وی تاکید کرد: ما به دلایل دیگر به شدت با اشغال افغانستان مخالف بودیم و آمریکایی ها به دلایل کاملاً متفاوت با این اقدام مخالف بودند. بنابراین مخالفت رژیم صهیونیستی با این یا آن موضوع به معنای صحت این موضوع نیست. واقعیت این است که اسراییل از ابتدای مذاکرات برجام بر یک نکته تاکید کرده است و آن اینکه برای حمله نظامی به ایران حداکثر از آمریکا بخواهد، اما چون آمریکایی ها این کار را نکردند، از آنها شاکی هستند.

کووسکی افزود: اصلاح طلبان گفتند مخالفان برجام مانند اسرائیل هستند و این اشتباه کودکانه را مرتکب شدند. امروز صهیونیست ها می گویند برجام 2015 برای ما بسیار مفید بود اما خروج آمریکا از برجام جایگاه ایرانی ها را تقویت کرد. امروز اسرائیلی ها آن روز می گویند ما مخالف برجام بودیم و آمریکا باید به ایران حمله کند اما برجام برجام درستی بود و ایران را تحت تهاجم و سخت ترین کنترل ها قرار داد و ایران نتوانست از فضای هسته ای خود نفس بکشد. ترامپ اشتباه کرد و از آن خارج شد و ایران به سمت غنی سازی 60 درصدی رفت.

[ad_2]

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

فرایند نورد گرم چیست؟
سایت بازی انفجار ایرانی: جایگاه و اهمیت آن در دنیای بازی‌های آنلاین
بازی انفجار ایرانی: سایت تخصصی با درگاه مستقیم
تفاوت تیشرت مردانه عمده فروشی با محصولات دیگر
معرفی مکمل کراتین بدنسازی: تقویت عضلات و افزایش قدرت
۱۰ جایگزین عالی برای واتساپ! ۱۰ جایگزین عالی برای واتساپ!
تماس با ما