انتقاد شدید محسن هاشمی از دانشجویان پیرو خط امام

[ad_1]

محسن هاشمی در روزنامه اعتماد نوشت؛ آیت الله خامنه ای، هاشمی رفسنجانی و تعدادی دیگر در اوایل آبان 58 به حج رفتند و در آنجا بود که امام خمینی به ورود شاه به آمریکا پاسخ دادند.

سفر بازرگان به الجزایر به مناسبت روز استقلال الجزایر و دیدار وی با پرزینسکی مشاور امنیت رئیس جمهور آمریکا پس از اقامه نماز عید سعید قربان به اعتراضات و تجمعات ضد آمریکایی در ایران منجر شد و خامنه ای را متقاعد کرد که همراه با اولین گروه از زائران ایرانی به کشور بازگردد. .

آن دو در 13 آبان در مکه بودند و از شنیدن خبر تسخیر سفارت آمریکا در شب هنگام آماده شدن برای خواب از رادیو متعجب شدند، زیرا این یک سیاست انقلابی نبود و حتی قبل از آن آمریکایی ها ایران را دست نخورده ترک کردند. توسط نماینده دولت موقت منصوب شد و در ماه اکتبر فدین خلق به سفارت ایالات متحده حمله کرد که توسط پلیس اخراج شد.

واضح بود که نه شورای انقلاب و نه دولت موقت نمی خواستند چنین اقداماتی انجام دهند و تحلیل آنها (آقای خامنه ای و آقای هاشمی) دور از کشور بود و به زودی موضوع حل می شد.

در تهران به تفصیل مشخص شد که دانشجویان معترض بدون رضایت مقامات وقت به سفارت حمله کرده و آن را اشغال کردند و سپس امام خمینی (ره) با بررسی اسناد و مدارک این موضوع را تایید کردند و گفتند همانطور که به ما گفته شد داده اند. . سفارت آمریکا مرکز جاسوسی و توطئه بود.

سخنان امام که آمریکا را مقصر این حادثه می‌دانست، نه تنها آمریکایی‌ها، بلکه عده‌ای را که از همان روزهای اول برای پایان دادن به این جریان افراطی به میدان آمده بودند، ناامید کرد.

تسخیر سفارت آمریکا توسط دانشجویانی که خود را پیرو خط امام می‌خواندند، مهم‌ترین خبر دنیا شد و با حضور آقای موسوی حینی در جمع دانشجویان و سخنرانی امام، جنبش دانشجویی را که گسترده‌تر بود، تأیید کرد. انقلاب، نسبت به انقلاب اول، موج ضدآمریکایی مورد حمایت گسترده قرار گرفت. او مردم را در کشور گذاشت و تکلیف هر یک اعم از موافق و مخالف با حمایت امام برای دانشجویان روشن شد.

آمریکا با تمام نیروهای تبلیغاتی خود به میدان آمد و این اقدام دانشجویان پیرو خط امام تبدیل به یک مبارزه ضدآمریکایی شد و شورای انقلاب به دلیل پیچیدگی خاص و دیدگاه های شخصی امام نتوانست نتیجه بگیرد. به استعفای دولت موقت برای اداره کشور.

امام از مذاکره با آمریکا سر باز زد و خواستار استرداد شاه مخلوع و دست برداشتن از جاسوسی علیه نهضت شد، اما این شروط زمینه را برای مذاکره فراهم نکرد و تنها پس از خروج شاه از آمریکا، سیاه‌پوستان و گروگان گرفتند. منتشر شد.

در این شرایط سخت، فشار سیاسی داخلی و خارجی بر دوش شورای انقلاب برای اداره کشور بود. انتشار اعلامیه ها و بیانیه های دانشجویان اشغالگر سفارت به ویژه اسناد محرمانه سفارت مربوط به سیاستمداران از جمله چند تن از اعضای دولت موقت موج دیگری از افراط گرایی را ایجاد کرد و تنش ها را تشدید کرد.

شورای انقلاب خواستار احتیاط بیشتر دانشجویان شد چرا که نتیجه گیری، تفسیر و تحلیل اسناد باید با رعایت تمام شئونات شرعی و قانونی صورت گیرد و نتیجه گیری با وصول دادگاه صالح صورت گرفته است.

وی گفت: شورای انقلاب افشاگری های عجولانه را نپذیرفت، زیرا انقلاب را در معرض آسیب های اخلاقی، فرهنگی، سیاسی و آسیب های بزرگ قرار داد و با ایجاد تفرقه، آن را به تسویه حساب های سیاسی با گروه های مرتبط با نهضت آزاد کشاند. اما دانشجویان به کار خود ادامه دادند و فکر می کردند که این تنها کشفی است که می تواند انقلاب را از بسیاری از توطئه ها حفظ کند.

شعار «دانشجوی امام افشاگر است» پخش شد و افشاگری شد، مثلاً امیرانتصام متهم به جاسوسی برای سیا شد و در صورتی که نظر برخی از اعضای انقلاب این نبود توسط سفارتخانه ها به کشور بازگشت و زندانی شد. آنها تایید کردند که آقای بازرگان جاسوس امیرانتصام نبوده و استدلال کردند که اسناد منتشر شده حاکی از جاسوسی نیست.

در هر صورت وضعیت سختی که پس از گروگانگیری و افشای اسناد سفارت آمریکا به وجود آمد، به تدریج به بحرانی گسترده و جهانی تبدیل شده است. او علاوه بر نفوذ گسترده‌اش در رویدادهای داخلی، روابط بین‌المللی ایران را نیز تحت الشعاع قرار داد.

این اقدام افراطی که توسط تعدادی از دانشجویان کشور انجام شد، با رفتار نالایقانه آمریکا با موضوع مسدود کردن حساب‌های ارزی ایران در آمریکا مرتبط شد و تهدیدها شدت گرفت.

جلسه شورای امنیت سازمان ملل تشکیل شد، اما ایران به دستور امام خمینی نماینده خود را نفرستاد. امام استدلال های شورای انقلاب را نپذیرفتند و گفتند که در هر صورت علیه ایران رأی خواهند داد. از این رو شورای امنیت و سپس دادگاه لاهه ایران را محکوم کردند و آمریکا خود و برخی متحدانش را مجبور به اعمال تحریم های اقتصادی علیه ایران کرد و ایران تصمیم گرفت گروگان ها را محاکمه کند.

اصرار بر استرداد و محاکمه شاه مخلوع و عدم حمایت آمریکا منجر به اقدامات سیاسی و تبادل اطلاعات ناکارآمد شده است و اقتدار دانشجویان مسلمان برای پیروی از خط امام باقی ماند و از این رو آمریکا به دنبال فشار بیشتر بر ایران شد. ایران 20 فروردین 1359 پس از تحریم های اقتصادی، محاصره دارایی های ایران در آمریکا، اخراج تعدادی از ایرانیان، دانشجویان و دیپلمات های ایرانی و تهدید به مین گذاری در خلیج فارس برای صادرات نفت و فشار بر کشورهای اروپایی برای مشارکت در تحریم های اقتصادی علیه ایران. ایران. امام خمینی در پیام خود گسست روابط را به نفع مستضعفان و فالگیران دانستند.

[ad_2]

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

فرایند نورد گرم چیست؟
سایت بازی انفجار ایرانی: جایگاه و اهمیت آن در دنیای بازی‌های آنلاین
بازی انفجار ایرانی: سایت تخصصی با درگاه مستقیم
تفاوت تیشرت مردانه عمده فروشی با محصولات دیگر
معرفی مکمل کراتین بدنسازی: تقویت عضلات و افزایش قدرت
۱۰ جایگزین عالی برای واتساپ! ۱۰ جایگزین عالی برای واتساپ!
تماس با ما