امکان تغییر روش تعیین حداقل دستمزد. آیا «دستمزد منطقه ای» نزدیک می شود؟

[ad_1]

فرارو- فعالان کارگری معتقدند دستمزدهای منطقه ای یا صنفی در کشورهای توسعه یافته تعیین می شود که مشکلی برای پرداخت حداقل دستمزد وجود ندارد. از سوی دیگر، منطقه ای شدن دستمزدها نیازمند الزامات و پیش نیازهایی از جمله اصلاحات بانکی و قانونی است.

به گزارش فرارو، هر ساله در خصوص تعیین دستمزد صحبت از «دستمزد منطقه ای» می شود اما این طرح همچنان به تعویق می افتد. مخالفان این طرح استدلال می کنند که دستمزدهای منطقه ای مهاجرت از شهرهای کوچک به شهرهای بزرگ را افزایش می دهد، در حالی که حامیان این طرح معتقدند اگر دستمزدهای منطقه ای کمتر از دستمزد در کشور نباشد و شهرهای کوچکتر شغل و سایر زیرساخت های اقتصادی را فراهم کنند، این طرح موفق خواهد بود. . .

تاریخچه تعیین دستمزد بر اساس موقعیت جغرافیایی محل سکونت با این واقعیت آغاز شد که هر چه شهر بزرگتر باشد، هزینه زندگی در این مکان ها بیشتر می شود. یکی از معیارهای تعیین افزایش دستمزد، هزینه سبد معیشت خانه است. برخی استدلال کردند که هزینه سبد معیشت خانوار در مناطق مختلف کشور یکسان نیست و دستمزد کارگران باید بر اساس منطقه تعیین شود.

امکان تغییر روش تعیین حداقل دستمزد.  آیا «دستمزد منطقه ای» نزدیک می شود؟شرایط تعیین دستمزد منطقه چیست؟
فرامرز توفیقی، رئیس کمیته دستمزد شورای عالی شوراهای اسلامی کارگری و نماینده کارگران در شورای عالی کار گفتگو توسط فرورو وی با اشاره به اینکه نمایندگان کارگران در شورای عالی کار به دنبال تعیین حداقل دستمزد به صورت منطقه ای هستند، گفت: اگر دستمزد بر اساس جغرافیا یا مشاغل و طبقات مختلف تعیین شود، دستمزد بر اساس آن تعیین می شود. به وضوح بالاتر از حداقل دستمزد. «در همه جا و همه جا تعیین شده است.

وی افزود: تعیین دستمزد بر اساس محدوده جغرافیایی نیازمند زیرساخت های مختلفی است که در حال حاضر وجود ندارد، بنابراین حداقل دستمزد در سطح جهانی تعیین می شود، در حالی که قبل از انقلاب تجربه تعیین دستمزد بر اساس محدوده جغرافیایی نیز بر اساس حرفه و حرفه وجود داشت، اما در این چهار دهه، چون دولت به وظایف خود عمل نکرده است، هرگز شاهد تعیین دستمزدها به صورت منطقه ای نبوده ایم.

توفیقی گفت: این کار مستلزم تعیین سبدی معیشت بر اساس نوع منطقه و نوع کارگاه های آن مناطق، قدرت خرید مردم منطقه، ارزش کالا و خدمات در آن منطقه، پراکندگی و پراکندگی است. حرفه های مختلف و اطلاعات مشابه اصلا چنین داده ای وجود ندارد.

عضو شورای عالی کار با بیان اینکه در سال 1401 امکان تعیین دستمزد به صورت منطقه ای وجود داشت، افزود: اگر دولت و وزارت کار بتوانند اطلاعات لازم را جمع آوری و در اختیار شورای عالی کار قرار دهند، دستمزد به تفکیک مناطق. یا توسط طبقات مختلف

وی ادامه داد: قطعا با توجه به تورم مواد غذایی یا سایر افزایش قیمت ها که در مناطق مختلف کشور وجود دارد، نرخ آن بالاتر از حداقل دستمزد تعیین شده در سطح جهان است. با این حال، همیشه این تصور غلط وجود داشته است که تعیین حداقل دستمزد در منطقه بسیار کمتر از حداقل دستمزد تعیین شده سالانه و در سطح جهان است در صورتی که این موضوع صحت ندارد و بالعکس.

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراهای اسلامی کارگران کشور در این خصوص توضیح داد: اگر مثلاً حداقل دستمزد را چهار میلیون تومان در سال فرض کنیم، کارگران معدنی که در معدن دور از پایتخت و در شرایط سخت کار می کنند. شرایطی که باید بیش از حداقل دستمزد تعیین شده دریافت کنند، زیرا کار آنها دشوارتر از سایر مشاغل است و سطح دسترسی به امنیت و شرایط مطلوب زندگی در این زمینه در دسترس نیست، بنابراین تعریف دستمزد بر اساس منطقه بستگی دارد. در شرایطی که دارد منطقه و کار دارد که می تواند بسیار بیشتر از حداقل دستمزد تعیین شده سالانه باشد.

[ad_2]

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهانdigital currency tutorialdigital currency channelGuide to buying household appliances