اقتصادی باخت در جنگ پوتیناقتصاددانان معتقدند که عملکرد اقتصادی روسیه در بحران است. شهروندانش با «تورم فزاینده»، «رشد اقتصادی پایین» و «نوسانات پول ملی» در خط مقدم جنگ پوتین قرار دارند. در روزهای اخیر، سیستم بانکی و نقل و انتقالات روسیه، برخی از صنایع پیشرو روسیه و شرکت های دولتی تحت تحریم قرار گرفته اند که وضعیت شکننده اقتصاد روسیه را بدتر خواهد کرد. حتی برخی از کشورهای همسایه مانند چین به دلیل تحریم ها، بودجه خرید مواد اولیه از روسیه را محدود کرده اند.

به گزارش دنیای اقتصاد، با گذشت چند روز از آغاز حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم های مختلف علیه اقتصاد روسیه، پیامدهای این حمله بیشتر ملموس می شود. به نظر می رسد روسیه بهای حمله به اوکراین را با تورم بالاتر، روبل ضعیف تر و رشد اقتصادی کمتر خواهد پرداخت و مانند همیشه، شهروندان روسیه در خط مقدم جنگ خواهند بود. ایالات متحده و اتحادیه اروپا مدت کوتاهی پس از آن که مسکو تصمیم گرفت جدایی طلبان شرق اوکراین را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت بشناسد و اندکی پس از آن به اوکراین حمله کند، تحریم های قابل توجهی را علیه روسیه اعلام کردند. هدف‌ها بانک‌های روسی، شرکت‌های دولتی و صنایع پیشرو و همچنین چندین مقام بلندپایه روسیه بودند. کارشناسان بر این باورند که چنین تحریم هایی خطرات اساسی را برای اقتصاد روسیه افزایش می دهد و پیامدهایی مانند کاهش سرمایه، کاهش رشد و افزایش تورم را به دنبال دارد. ویژگی تحریم ها این است که چین، بزرگترین موسسه مالی دولتی، بودجه مواد خام روسیه را به دلیل ترس از تحریم های ایالات متحده و متحدانش قطع کرده است.

پیامدهای تهاجم پوتین

پس از حمله روسیه به اوکراین در 24 فوریه، گمانه زنی ها درباره واکنش غرب به این تهاجم آغاز شد. با گذشت زمان، سیاستمداران غربی در این مورد اظهار نظر کردند و پیامدهای واکنش غرب به تهاجم روسیه بیشتر آشکار شد. بر این اساس، اتحادیه اروپا و آمریکا قصد خود را برای اعمال شدیدترین تحریم ها علیه روسیه در رابطه با تهاجم روسیه اعلام کرده اند. علاوه بر این، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا هشدار داد که پوتین کشورش را به کشوری منزوی تبدیل می کند. او گفت که سازمان‌های بین‌المللی رویدادهای ورزشی بزرگی را که برای امسال در روسیه برنامه‌ریزی شده بود، لغو کرده‌اند که نشان‌دهنده انزوای اقتصادی در پیش است. بر اساس جزئیات این تحریم ها، آمریکا، انگلیس و اتحادیه اروپا بانک ها، شرکت های دولتی و صنایع پیشرفته روسیه را هدف قرار داده اند.

کاخ سفید همچنین سرمایه گذاران آمریکایی را از خرید اوراق قرضه دولتی روسیه در بازار ثانویه منع کرده است. این امر باعث افزایش هزینه وام در کشور و در نهایت افزایش نرخ برای مصرف کنندگان و مشاغل خواهد شد. برخی کشورهای اروپایی نیز حریم هوایی را به روی هواپیماهای روسیه بسته اند. به طور کلی، واضح است که جدی ترین تحریم هایی که می تواند برای روسیه مشکل ایجاد کند، از دست دادن دسترسی به شبکه سوئیفت است. به نظر می رسد تحریم ها تامین مالی دولت روسیه را دشوارتر می کند و دسترسی روسیه به منابع نفت و گاز را دشوارتر می کند. از سوی دیگر، خطری که این تحریم ها برای اقتصاد روسیه ایجاد می کند، منجر به افزایش خروج سرمایه از روسیه خواهد شد. این منجر به کاهش رشد اقتصادی و افزایش تورم در اقتصاد روسیه می شود. با توجه به پیامدهای تحریم روسیه، شهروندان روسیه احتمالاً هزینه ماجراجویی پوتین را خواهند پرداخت.

سوئیفت چیست؟

سوئیفت یا انجمن بین المللی ارتباطات مالی بانک جهانی، شبکه ای است که برای انتقال پول از یک کشور به کشور دیگر طراحی شده است. سوئیفت در سال 1973 در بلژیک شروع به کار کرد و امروزه 11000 موسسه مالی در سراسر جهان را تحت پوشش دارد. روز شنبه، کشورهای غربی بسته جدید تحریم ها را علیه مسکو تصویب کردند و تعدادی از بانک های ویژه آن مجبور شدند دسترسی به سوئیفت را رد کنند. هدف تحریم ها عمدتاً بانک ها و شرکت های دولتی است که پوتین سال ها برای افزایش قدرت و تقویت نیروهای مسلح به آنها تکیه کرده است. به گفته مقامات اتحادیه اروپا، تحریم ها 70 درصد شبکه بانکی روسیه را پوشش می دهد.

تحریم‌های سریع علیه ده‌ها بانک روسی، ارسال پول به داخل یا خارج از کشور را برای بسیاری از مؤسسات مالی غیرممکن می‌کند و این امر شرکت‌های بزرگ روسی را به‌ویژه در زمینه فروش نفت و گاز در موقعیت حساسی قرار می‌دهد. بسیاری از اقتصاددانان بر این باورند که انزوای روسیه از کل سیستم مهم بانکی بین‌المللی می‌تواند آسیب فوری به اقتصاد روسیه وارد کند، به‌ویژه که به معنای جدا کردن روسیه از تجارت بین‌المللی، از جمله درآمدهای نفت و گاز است که بیش از 40 درصد درآمدها را تشکیل می‌دهد. کشوری را تشکیل می دهد.

شمشیر دو لبه

اگرچه روسیه یک اقتصاد صنعتی نیست، اما سهم اصلی این کشور در تامین مواد اولیه به بازارهای جهانی، تحریم هایی را به دنبال داشته که تاثیر مخربی بر بازارهای جهانی و سطح تولید در اقتصادهای صنعتی دارد. چنین سهم بالایی از روسیه در تامین مواد خام منجر به خروج این کشور از بازار، کمبود و افزایش قیمت مواد خام می شود. بنابراین ممکن است این تحریم ها بر بازارهای جهانی تاثیر منفی بگذارد. از سوی دیگر، حذف روسیه و صرافی های آن از بازارهای سوئیفت و جهانی می تواند این کشور و شرکای غیر غربی اش را مجبور به حذف دلار از مبادلات خود کند، در حالی که روسیه از سال 2014 تلاش می کند اقتصاد خود را در برابر تحریم ها مقاوم کند. علیرغم این تلاش ها برای کاهش وابستگی به دلار با مبادله ارزهای دیگر، دلار هنوز حدود یک سوم واردات روسیه و بیش از نیمی از صادرات آن را تشکیل می دهد.

واکنش بانک مرکزی روسیه

بانک مرکزی روسیه در بحبوحه نگرانی ها از تحریم های جدید غرب علیه این کشور خواستار آرامش شده است. این نگرانی وجود دارد که تحریم ها بتواند شبکه بانکی کشور را تحریک کند و افراد بیشتری را وادار به تلاش برای برداشت پول از بانک ها کند. در بیانیه آمده است: «بانک روسیه منابع و ابزارهایی برای حفظ ثبات مالی و تضمین ادامه عملکرد بخش مالی دارد. این بیانیه پس از انتشار اخباری مبنی بر بسته شدن دسترسی روسیه به دارایی های خارجی خود منتشر شد. ارزش این دارایی ها 630 میلیارد دلار است. کارشناسان پیش بینی می کنند که ارزش پول ملی روسیه در نتیجه تحریم ها کاهش یابد و روس ها مجبور شوند از بانک های خود بیرون بیایند.

اسکورت چین

نکته مهم در اخبار تحریم های روسیه، ارتباط برخی بانک های چینی با این تحریم ها است. بزرگترین موسسه مالی دولتی چین به دلیل ترس از تحریم های ایالات متحده و متحدانش، بودجه مواد خام روسیه را قطع کرده است. به گزارش بلومبرگ، این اقدام بانک های چینی نشان می دهد که تعهد پکن برای حفظ روابط تجاری با یکی از شرکای استراتژیک خود در مواجهه با تحریم های آمریکا و متحدانش چقدر محدود است.

هزینه جنگ اوکراین

در عین حال، اگرچه تحلیل های مختلفی از هزینه های درازمدت حمله روسیه به اوکراین وجود دارد، اما در مورد هزینه این مرحله کمتر صحبت می شود. در همین راستا برخی گزارش ها از هزینه های هنگفت جنگ اوکراین برای روسیه خبر می دهد. به گزارش دیلی میل، جنگ با اوکراین هر روز حدود 20 میلیارد دلار برای روسیه هزینه دارد که مبلغ هنگفتی است. در این گزارش به نقل از وزیر دفاع سابق استونی آمده است که اگر اوکراین بتواند بیش از 10 روز در برابر نیروهای پوتین مقاومت کند، هزینه های سنگین جنگ روس ها را مجبور به مذاکره با کیف می کند.

Giovanna Yu

گیک بیکن. ماون قهوه. ارتباط ظریف جذاب. متخصص مواد غذایی به طرز خشمگینی فروتن.

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency channelGuide to buying household appliances