اشتهای باز بازار بانکی

[ad_1]

آمارهای پولی و بانکی حاکی از آن است که در آخرین مرحله از اجرای سیاست پولی در بازار بین بانکی بیش از 80 هزار میلیارد تومان در قالب ریپو معرفی شد. بر اساس این آمار، تزریق منابع بین بانکی در هفته های اخیر شدت گرفته است که نشان از مشتاق منابع بانک ها دارد. ادامه این روند ممکن است منجر به افزایش بدهی بانک ها به بانک مرکزی شود.

به گزارش دنیای اقتصاد، بر اساس آمارهای رسمی، در آخرین مرحله سیاست های پولی در بازار بانکی کشور بیش از 82 هزار میلیارد تومان (برانکارد) معرفی شد که نسبت به مرحله قبل بیش از یک تلاش افزایش یافت. دیگر – علیرغم اینکه در 23 مرحله قبلی، منابع به بازار بانکی سرازیر شد، اما با توجه به منفی بودن نرخ سود واقعی این اشیا همچنان اشتهای زیادی برای به دست آوردن این منابع وجود دارد. ثالثاً، نرخ قرارداد بازخرید نسبت به مرحله قبل 0.2 واحد درصد کاهش یافت که حاکی از ادامه روند نزولی نرخ سود تعادلی در هفته‌های آینده است.

تحلیل تحولات اخیر توسط کارشناسان نشان می دهد که فشار دولت بر کسری اعتبار و کمبود منابع مالی باعث شده بانک ها با کمبود نقدینگی منابع مواجه شوند. این کسری با استقراض از منابع بانک مرکزی از طریق مکانیسم ریپو پوشش داده می شود.

پول را در راه بالا بریزید

آخرین گزارش سیاست پولی بانک مرکزی منتشر شد. این چهلمین مرحله از عملیات بازار آزاد در سال جاری است. بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد که وضعیت عملیاتی بانک مرکزی در این مرحله مشابه 23 مرحله قبلی بوده که به رشد نقدینگی کمک کرده است. در این مرحله 82.33 تلاش در قالب معاملات ریپو مداخله شد که در مقایسه با مرحله قبل بیش از یک بار تلاش شده است. پیش از این در مرحله چهل و هشتم عملیات سیاست پولی، این سیاست با انجام عملیات بازار آزاد در قالب قرارداد خرید با نرخ 81.07 موافقت کرد. افزایش حسابداری نقدی توسط سیاستمداران ممکن است به دلیل کمبود منابع در بازار بانکی باشد. در این مرحله 82.33 درصد از منابع به بازار بانکی پمپاژ شده است.

پیش از این مرحله چهل و ششم با 14/81 از این نظر یک رکورد بود. کارشناسان اقتصادی معتقدند یکی از دلایل اصلی اشتهای بالای بانک ها برای جذب منابع، فاصله زیاد بین نرخ تورم و وام دهی است. با وجود این امتیاز، طبیعی است که بانک ها این منابع را مطالبه کنند. در نهایت، در این مرحله توافقات خرید به 81.37 رسید. تعداد بانک های شرکت کننده در این مرحله 21 بانک بود، مدت قرارداد بازخرید – 7 روز، حداقل نرخ بازخرید – 19٪. علاوه بر عملیات مخزن، شرایط منظمی توسط نمایندگان سیاست پولی ارائه شد. این مکانیزم توسط 2 بانک و موسسه اعتباری مورد استفاده قرار گرفت. نرخ مداخله سیاستی در قالب وجوه عادی 19/1 و مبلغ 95/0 از قراردادهای بازخریدی فوق الذکر معوق بوده است.

اشتهای باز بازار بانکی

تصویر سیاست پولی در سال جاری

بررسی آمارهای رسمی نشان می دهد که از ابتدای سال تاکنون عملیات بازار آزاد در 49 مرحله انجام شده است. بنابراین، در این مدت، موضع بانک مرکزی این بود که نقدینگی را در 30 هفته سرازیر کند، در 13 هفته نقدینگی را جذب کند و ظرف 6 هفته هیچ اقدامی انجام ندهد. مورد دوم – با توجه به پر شدن سقف استقراض از منابع بانک مرکزی در ماه های پایانی دولت دوازدهم، دولت سیزدهم با فشار بر بانک ها و استقراض غیرمستقیم کسری بودجه را پوشش می دهد. این امر باعث تشدید عدم تعادل بانک ها در حال حاضر شده است. کارشناسان اقتصادی در این خصوص معتقدند استقراض غیرمستقیم بانک مرکزی در ماه های اخیر باعث ایجاد پایه پولی و نقدینگی شده است. بنابراین می تواند برای اقتصاد کشور مضر باشد. بنابراین لازم است تدابیری برای کنترل این وضعیت اتخاذ شود. مورد دیگر این است که از نظر آنها repo و overdraft تفاوتی ندارند. تنها تفاوت بین این دو مکانیسم این است که مکانیسم مخزن سپرده‌محور است. موضوع بعدی ادامه روند نزولی نرخ سود تعادلی است. بررسی روند نرخ ارز در بازار نشان می دهد که نرخ مذکور از 19.9 درصد در 11 آوریل به 17.95 درصد در 17 جولای رسیده است. از آن تاریخ تا 29 ژانویه روند صعودی داشت. از آنجایی که از 17.95 درصد در 17 جولای به 21.21 درصد در 9 ژانویه افزایش یافت. پس از آن تاریخ، این نرخ روندی نزولی داشت. تا 16 دسامبر 20.85 درصد بود. در پنج مرحله گذشته، نرخ بهره تعادلی رو به کاهش بوده است. بالاخره در 12 فوریه به 20.31 درصد رسید. کاهش نرخ سود در بازار بین بانکی ممکن است به دلیل کمبود منابع در بازار بانکی باشد. پیش از این «دنیای اقتصاد» در گزارش «بازگشت نرخ بهره استاندارد از اوج» اشاره کرده بود. در نهایت بررسی نرخ رپو (ریپو) در نیمه دوم نشان می دهد که این نرخ از 19 درصد در اوایل مهرماه به 15/20 درصد در ژانویه رسیده است. در آخرین مرحله، پس از سه هفته ثبات در 19.3 درصد و دو هفته ثبات در 19.2 درصد، نرخ رپو در 12 فوریه به 19 درصد رسید. سوالی که در این بخش می توان مطرح کرد این است که چرا نرخ رپو کمتر از نرخ سود بازار بین بانکی است؟ کارشناسان اقتصادی معتقدند یکی از دلایل این امر این است که چون اعطای وام مجدد از طریق اوراق بهادار است و اوراق بهادار بازدهی تضمین شده و بدون ریسک دارند، طبیعی است که نرخ سود سیستم اعتباری کمتر از بازار بین بانکی با ریسک بالاتر باشد. از سوی دیگر، این سیاست قادر است نرخ بهره در بازار بین بانکی را در کریدور خاصی نگه دارد. به عبارت دیگر، این نرخ به عنوان سیگنالی برای نرخ بهره در بازار بین بانکی عمل می کند. به این ترتیب به نظر می رسد روند کاهشی نرخ سود تعادلی در هفته های آینده نیز ادامه داشته باشد.

تحلیل رفتار سیاستمداران

وی در چندین گزارش به تحلیل عملکرد سیاستمداران متناسب با اجرای سیاست پولی پرداخت. به عنوان مثال در گزارشی با عنوان «سایه مخارج دولت بر منابع بانکی» به فشارهای دولت بر بانک ها برای تخصیص منابع اشاره کرد که منجر به اضافه برداشت بانکی به 112 کنف و موجودی رپو 75 کنف شد. دیگری – در گزارش «منابع نقدی در تور بانکی» این موضوع را مطرح کرد که در شرایط فعلی بانک های کشور با کمبود نقدینگی مواجه هستند که با استقراض از منابع بانک مرکزی از طریق مکانیزم رپو پوشش داده می شود. . از سوی دیگر دولت برای تامین هزینه های خود به منابع نقدی نیاز داشت و به بازار بانکی و بورس روی آورد. اما تامین مالی از مکانیسم حراج اوراق بهادار در این بازارها در هفته های اخیر راکد بوده است. این امر بیانگر این است که منابع پولی در شبکه بانک ها قرار دارند و به عبارت دیگر دوام منابع پولی در بانک ها را افزایش می دهد. این نشان می دهد که هزینه های بانک ها اخیراً به هزینه بانک ها افزایش یافته است.

[ad_2]

Izaiah Harrison

سازمان دهنده کل مبشر موسیقی شیطانی. گیک قهوه. خالق برنده جایزه متعصب الکل مزاحم عمومی

فالوور اینستاگرام راهی برای افزایش تعداد پیروان شما
افزایش فالوور اینستاگرام راهی برای رسیدن به موفقیت
Unlock the Power of Sidebar Backlink Packages: Boost Your Website’s Authority and Rankings
تعبیر خواب تلفنی و آنلاین: چگونه به رمزگشایی دستورالعمل‌های ناخودآگاه خواب بپردازیم؟
شیر بت بهترین سایت پیش بینی و شرط بندی
Sidebar Backlink SEO: Boosting Your Website’s Ranking and Visibility
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency channeldigital currency tutorial
تماس با ما