ارائه اینترنتی کالاهای اساسی؛ آیا کالاها ارزان تر می شوند؟


فرارو- با واگذاری قدرت به قانون انتزاع وزارت جهاد کشاورزی برای مهار تورم و حذف واسطه‌های غیرضروری، توزیع آنلاین مرغ و تخم‌مرغ در تهران از ۱۸ آبان آغاز شد. برنج، کره و شکر با قیمت مصوب تعیین شده در سامانه بازار در سامانه بازرگام عرضه و ارسال رایگان می باشد.

به گزارش فرار، تحویل آنلاین کالا در سامانه بازرگام امروز در اکثر نقاط کشور انجام می شود و اخیرا با توجه به افزایش قیمت گوشت قرمز و سیب زمینی، این کالاها به همراه برخی لبنیات به صورت آنلاین نیز عرضه می شود. . این در حالی است که به گفته گادری فر، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی، سامانه بازرگام محدودیتی در عرضه کالا ندارد و برای جلوگیری از انباشت و دلالی برای هر نفر محصولات به عنوان سرانه مصرف سالانه در نظر گرفته می شود.

برخی از اقتصاددانان معتقدند که اگرچه توزیع آنلاین کالا ایده خوبی است، اما اثرات اجتماعی دیگری مانند مراقبت از چندین هزار صنف خرد دارد. از سوی دیگر، بخش غیردولتی باید در توزیع آنلاین کالا نقش بیشتری داشته باشد، بنابراین دولت نباید سیاستگذار و ناظر باشد، زیرا در شرایط کنونی یک تعاونی روستایی رقیب بخش خصوصی است. .

برای توزیع کالا باید روش کوپن اجرا شود

مرتضی افگه، کارشناس مسائل اقتصادی گفتگو با فرارو وی درباره عرضه مستقیم کالاهای اساسی و محصولات کشاورزی از سوی دولت از طریق اینترنت گفت: اگر به درستی و اصولی انجام شود، همه می توانند هفته ای مقدار مشخصی کالا براساس کد ملی، این سازوکار، خریداری کنند. می توانند بدون محدودیت اقدام به خرید کنند، دلالان و واسطه ها از منابع مالی خود برای خرید انبوه کالا و پس انداز استفاده می کنند.

وی افزود: در این صورت این سازوکار عرضه مستقیم کالا اگر همانطور که گفته شد با محدودیت هایی همراه نباشد مانند سازوکار ایجاد شده در زمان کوپن های جنگ که کالاها بر اساس آن موجود است، کار نمی کند. هر فرد به اندازه نیازش می‌گوید: «البته در این شرایط می‌توان بازار را کنترل کرد، اما اگر غیر از پروژه‌های دیگر نباشد، فقط در وسط آن، دلالان بیشتر برنده می‌شوند و به اینجا ختم نمی‌شود.

معمولاً در زمان جنگ اقتصادی و در شرایطی که کشورها با مشکلات زیادی مواجه هستند، استفاده از سیستم کوپن می تواند راهبرد بسیار خوبی باشد، زیرا در زمان جنگ بسیار مفید بود، حتی اگر دولت بتواند آن سیستم را تا تحریم ها نیز گسترش دهد. او گفت: این یک استفاده پایدار است، بسیاری از اقلام ضروری را می توان از این طریق توزیع کرد.

این استاد دانشگاه افزود: با توجه به اینکه سیستم توزیع در کشور استاندارد نیست، می بینیم که مبادله کالا همیشه بین واسطه ها و دلالان مختلف صورت می گیرد، در فضایی که قیمت کالا و نیاز مردم است اما اگر کالاها به طور مستقیم به مردم ارائه می شود، سپس بسیاری از هزینه های اضافی قطعا حذف می شوند و مردم می توانند قیمت کمتری برای کالا بپردازند.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به اینکه تا زمانی که تحریم ها برداشته نشود، وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم بهبود نمی یابد، افزود: در کنار رفع تحریم ها، اصلاحات اساسی در سیاست گذاری اقتصادی نیز لازم است، زیرا کشور در حال حاضر در بحران عمیقی به سر می برد تا از این وضعیت خارج شود. در این شرایط، لازم است در استراتژی های مورد استفاده تجدید نظر جدی شود. اگر این کار انجام نشود، نمی توان به آینده ای امیدوار بود که تغییر کند.

افکه با اشاره به اینکه نظام اداری و اجرایی کشور با چالش های فراوانی مواجه است، گفت: این موضوع نیز ریشه در تفکر ضد تولید و سرمایه گذاری دارد که در این سال ها حاکم شده است و بنابراین وضعیت اقتصادی امروز کشور به این شکل است اگر بخواهیم. برای تغییر شرایط باید با تغییر پارادایم مواجه شویم، در غیر این صورت وضعیت در بلندمدت نه تنها بهبود نمی یابد، بلکه در درازمدت وضعیت اقتصادی کشور دشوارتر می شود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم