آیا نوبت سوم واکسن مربوط به بیماری عروق کرونر قلب است؟

[ad_1]

تعدادی از افرادی که نوبت سوم واکسن کراون را دریافت کرده‌اند در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که به دلیل آنچه که برخی طوفان ایمنی می‌نامند، پس از سومین نوبت واکسن به ایمیکرون مبتلا شده‌اند. اما آیا این گفته صحت دارد و آیا تایید علمی دارد؟

به گزارش ایران، «تعداد موارد اومیکرون در بسیاری از کشورها از جمله ایران به سرعت در حال افزایش است و بر این اساس ادعاها در مورد آن روز به روز بیشتر می شود.

در حال حاضر اغلب ادعا می شود که احتمال ابتلای افراد واکسینه شده نسبت به افراد واکسینه نشده به دلیل تصورات نادرست در مورد بروز افراد واکسینه شده و واکسینه نشده بیشتر است. همچنین امروزه در شبکه‌های اجتماعی و بعضاً در گفتمان‌های عمومی، تصورات غلط خطرناک و خطرناکی درباره‌ی Emicron Corona وجود دارد که نه تنها هیچ مدرک علمی ندارد، بلکه باعث گمراهی مردم می‌شود. برخی از باورهای غلط رایج مانند “امیکرون یک سرماخوردگی ساده است، بعد از واکسن ما ناقل ویروس نیستیم و دیگر هرگز به کرونا مبتلا نخواهیم شد، افراد مبتلا به کرونا بعد از نوبت سوم واکسن بیشتر و بیشتر می شوند و … فضای مجازی به قدری افزایش یافته که علیرغم وجود پنج بیماری، این بار کارشناسان سلامت زنگ خطر «اینفادما» (انبوه اطلاعات درست و نادرست که یافتن منبع موثق را دشوار می‌کند) در موج ششم تاج به صدا در می‌آورند. صداگذاری شد. فراگیر شدن اطلاعات نادرست در فضای مجازی، استناد به مطالب علمی را در هاله ای از ابهام قرار داده است. در همین حال، تعدادی از افرادی که نوبت سوم واکسن را از تاج دریافت کرده‌اند، در شبکه‌های اجتماعی می‌گویند که پس از سومین نوبت واکسن و به دلیل آنچه برخی ایجاد طوفان ایمنی در بدن می‌نامند، به ایمیکرون مبتلا شده‌اند. اما آیا این گفته صحت دارد و آیا تایید علمی دارد؟ پاسخ به این سوال «ایران» را دکتر حسن رودگری، رئیس مرکز تحقیقات سازمان نظام پزشکی توضیح می دهد:

این ادعا که “ما بعد از نوبت سوم واکسن ایمیکرون دریافت می کنیم” هیچ مبنای علمی ندارد و نمی تواند. بیشتر واکسن هایی که به صورت دوز سوم تجویز می شوند، مانند دوز اول و دوم هستند و گاهی اوقات برخی از واکسن ها به صورت ترکیبی تجویز می شوند. چه خبر است؟ همانطور که از واکسن ها انتظار می رود، و داده های علمی نشان می دهد که واکسن ها از شدت بیماری و مرگ و میر جلوگیری می کنند. 95 درصد ثبت نام کردند. با توجه به تعداد زیاد جهش ها، واکسن کمتر در برابر عفونت مؤثر است، اما واکسن ها همچنان تعداد بستری شدن و مرگ و میر را کاهش می دهند، اما همچنان امکان عفونت مجدد با جهش جدید وجود دارد.

یکی از ویژگی های اصلی سویه omicron توانایی آن در ایمن سازی سیستم ایمنی به میزان بیشتری نسبت به سویه های قبلی ویروس کرون است. به عبارت دیگر، سویه omicron خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را در مقایسه با سویه‌های قبلی در افرادی که سه دوز از واکسن دریافت کرده‌اند و کسانی که سابقه این بیماری را دارند، 10 درصد افزایش می‌دهد. به عبارت دیگر، اگر در گونه‌های قبلی کروناویروس، افراد به دلیل عفونت یا واکسیناسیون از عامل بیماری‌زا در امان بودند، در سویه omicron گزارش شده بود که انسان‌ها می‌توانند حتی در عرض یک ماه دوباره آلوده شوند. البته شدت آلودگی در سویه‌های قبلی بیشتر بود، اما omicron از نظر بیماری‌زایی ضعیف‌تر از سویه دلتا بود. اگرچه omicron در جامعه شش برابر قوی تر از دلتا است و می تواند 70 برابر قوی تر از دلتا در دستگاه تنفسی فوقانی باشد، اما 10 برابر کمتر از دلتا روی ریه ها تأثیر می گذارد. در واقع، ما با سویه‌ای روبرو هستیم که ممکن است افراد واکسینه شده با سابقه بیماری عروق کرونر قلب بیشتری را نسبت به سویه‌های قبلی تحت تأثیر قرار دهد. حتی اندکی پس از دوز اول، دوم و سوم واکسن یا عفونت قبلی. با این حال، واکسن‌ها علیه همه سویه‌ها مقاومت بدن را افزایش داده و از شدت عوارض و مرگ و میر می‌کاهد. دلیل افزایش مرگ و میر در اوج فعلی، نرخ بالای انتقال بیماری است، یعنی زمانی که تعداد مطلق مبتلایان در جامعه به دلیل اختلال در نظام سلامت افزایش یابد، مرگ و میر افزایش می یابد.

باز هم می گویم، اینکه می گویند افزایش تعداد موارد ناشی از دوز سوم است، درست نیست. به احتمال زیاد، مشکل اصلی یک سویه ویروس است. از طرفی در دنیا و ایران درصد واکسیناسیون افزایش یافته و به طور متوسط ​​در کشور ما بیش از 70 درصد جمعیت حداقل یک دوز واکسن ضد تاج را دریافت کرده اند. بنابراین در افرادی که قبلا واکسینه شده اند، درصد مبتلایان به امیکرون بیشتر از افرادی است که واکسینه نشده اند. به عبارت دیگر، اگر حتی درصد کمتری (واکسینه شده) در درصد کمتری باشد، ظاهر نشان می‌دهد که تعداد پذیرش در افرادی که هر سه نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند بیشتر از افرادی است که واکسینه نشده‌اند یا با دو دوز واکسن دریافت کرده‌اند. از واکسن . دلیل این امر این است که افراد بیشتری واکسینه شده اند و تعداد مطلق بستری در بیمارستان ها بیشتر خواهد بود، اما درصد مرگ و میر و بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه همچنان در افراد واکسینه نشده بیشتر است.

[ad_2]

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر

فالوور اینستاگرام راهی برای افزایش تعداد پیروان شما
افزایش فالوور اینستاگرام راهی برای رسیدن به موفقیت
Unlock the Power of Sidebar Backlink Packages: Boost Your Website’s Authority and Rankings
تعبیر خواب تلفنی و آنلاین: چگونه به رمزگشایی دستورالعمل‌های ناخودآگاه خواب بپردازیم؟
شیر بت بهترین سایت پیش بینی و شرط بندی
Sidebar Backlink SEO: Boosting Your Website’s Ranking and Visibility
Digital currencyبهترین سالن زیبایی تبریزبهترین مشاور کنکوربهترین اکستنشن مژه اصفهانخبرGuide to buying household appliancesبهترین سالن زیبایی اصفهاندانشگاهdigital currency channeldigital currency tutorial
تماس با ما